Ekim 2017 Kira Artış Oranları Açıklandı 

Geride bıraktığımız Ekim ayında ya da daha önceki senelerin Ekim ayında kira sözleşmesi imzalayan kişilere yönelik olarak uygulanacak olan kira artış oranları açıklandı. Ekim ayı içerisinde kira sözleşmelerini yenileyecek olan kişilere uygulanacak olan artış oranı yüzde 13,26 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından üretici fiyat verileri endeksi aynı zamanda kiracılar için zam oranı olarak uygulanıyor.

Fazla Zam Yapan Ev Sahipleri Yandı

Yürürlükte olan kanunlara göre ev sahipleri Ekim ayı içerisinde kiracılarına en fazla yüzde TÜİK tarafından açıklanan rakam olan yüzde 13,26 oranında zam yapabilecek ve bu sınırı aşamayacak. Ancak işyeri kira sözleşmeleri bu uygulamanın dışında tutuluyor ve işyeri kira zam oranı için 2020 yılına kadar geçerli olmak üzere sözleşme serbestisi kuralı uygulanıyor. Yani işyeri sahipleri karşılıklı mutabakat ile kiracılarına diledikleri kadar zam yapma hakkına sahip oluyor. Konutlarda kira artış oranı için anlaşmazlık yaşanması durumunda kira bedeli belirlenmesi için dava açma hakkı bulunuyor.

Ekim Ayında Kiram Ne Kadar Zamlanacak?

Ekim ayında ev sahipleri kira bedellerine en fazla yüzde 13,26 oranında zam yapabilecek. Yani kira sözleşmesinde kirası bin lira olarak görülen bir kişi kira sözleşmesini yenilemesi durumunda zamlı olarak 1.132,60 lira olarak kira ödemeye devam edecek. Ev sahibi ile kiracı zam konusunda anlaşma zemini bulamazsa bu durumda kire bedeli belirleme davası açılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz