Eklenti Nedir, Eklentinin Tanımı

Bağımsız bölümün dışında yer alan ve o bölüme tahsis edilen alanlara verilen genel addır eklenti. Kömürlük, su deposu, tuvalet, su saati yuvaları gibi dış mekanlar eklentiye verilebilecek belli başlı örnekler arasında yerini alıyor. Bağımsız bölümde de olsalar bu bölümün bir parçası olarak görülmektedir. O bölüme sahip olan kat maliki kişi, eklentilerin de sahibi olarak karşımıza çıkıyor. Kat mülkiyeti kütüğüne kaydedilen bu alanlar, kadastro planı ve tapu haritasında da gösterilmektedir ancak farklı bir şekilde yer almaktadır.

Bağımsız bölümlerin bir başka malike devredilmesi işlemi söz konusudur ve bu devir işleminde eklentiler ile birlikte ortak alanlar da otomatik olarak devredilmiş demektir. Kiralama işlemleri de mümkündür ve yine az önceki durum geçerliliğini koruyacaktır. Taşınır mallar arasında gösterilen eklentinin bir başkasına devredilmesi işleminde tapu ve kadastro müdürlüğünün bilgilendirilmesi ve konu ile ilgili işlemlerin yapılması için gerekli dilekçenin de verilmesi şarttır. Dilekçe ile birlikte sizlerden istenen belgelerin de bir dosya içerisinde sunulması gerekiliyor. Eklentileri tek başına devredemiyorsunuz ve ortak alanları da devretmek zorunda olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Kat mülkiyeti ve diğer kat maliklerinin ortak noktada buluşamadığı durumlarda devir ya da kiralama işlemi söz konusu olamaz, bu yüzden kat malikleri ile de belli bir anlaşma sağlanmalıdır. Ana yapının dışında kalan alanlar olarak bilinen eklenti, emlak sektöründe çok fazla kullanılmaktadır ve aynı şekilde inşaat sektöründe de kendine yer bulmaktadır. Yasal çerçevede ele alındığında aşağıdaki madde sizlere daha net bir şekilde bilgi verecektir diye düşünüyorum.

“Eklenti, asıl şey malikinin anlaşılabilen arzusuna veya yerel âdetlere göre, işletilmesi, korunması veya yarar sağlaması için asıl şeye sürekli olarak özgülenen ve kullanılmasında birleştirme, takma veya başka bir biçimde asıl şeye bağlı kılınan taşınır maldır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz