Eklentiler İmar Barışı Kapsamına Giriyor Mu?

Bilindiği üzere imar mevzuatına aykırılıklar taşıdığından dolayı sorun yaşanan yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 8 Haziran 2018 tarihinde imar barışı başvurularını almaya başlamıştı. Yayımlanan imar barışı bilgilendirme broşürü ile vatandaşlar süreç hakkında bilgilendirilirken hangi yapılar için imar barışına başvuruda bulunacağı da açıklanmış oldu. Peki, eklentiler imar barışı kapsamına giriyor mu?

Eklentiler İçin İmar Barışına Başvurulabilir Mi?

Evet, eklentiler içinde imar barışı başvurusu yapılabilmektedir. Zaten imar barışının ana amacı yapılara sonradan ilave edilen eklentiler nedeni ile mevzuata aykırılık taşıyan yapıların kayıt altına alınmasını sağlamak. İskan belgesi olan ancak sonradan iskan belgesine aykırı olarak eklentiler yapılan yapılar imar barışı kapsamında verilen yapı kayıt belgesi ile kayıt altına alınabiliyor.

Sonradan Yapılan Eklenti İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İmar barışı başvuru formu doldururken kişi iskanlı yapı seçeneğini tercih ettikten sonra “bağımsız bölüme eklenti” şeklinde başvurusunu gerçekleştiriyor. İskanlı yapının metrekaresine sonradan yapılan bu eklenti bölümün metrekaresi eklenerek hesaplama yapılıyor ve bunun üzerinden yapı kayıt belgesi ücreti hesaplanarak ödeme yapılıyor. Ardından sonradan yapılan bu eklenti de kayıt altına alınmış oluyor. Binanın mevcut durumunda bu yapı için bir işlem yapılmazken yapı kayıt belgesinin sağladığı avantaj bu bölümün kaçak yapı statüsüne girerek yıkılma cezası ile karşı karşıya kalınmasını engellemesi oluyor. Ancak bina yıkılırsa bu durumda yapı kayıt belgesi geçerliliğini yitiriyor ve iskan belgesinde yer alan metrekare üzerinden işlem yapılıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz