Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son veriler büyük tartışmalara neden olan emlak sektöründe kriz söylentilerine yeni bir boyut kazandırdı. Açıklanan verileri değerle

Emlak Sektöründe Sorun Lüks Konut ve İstanbul’da 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan son veriler büyük tartışmalara neden olan emlak sektöründe kriz söylentilerine yeni bir boyut kazandırdı. Açıklanan verileri değerlendiren uzmanlar ise emlak sektöründe bir kriz olmadığı yönünde görüş birliğine varırken asıl sorunun lüks konut satışında yaşandığı konusunda beyanat verdi. Yine diğer şehirler ile kıyaslandığında İstanbul’da da bazı sıkıntılar yaşandığı dikkat çekiyor. 
Ekonomik Fiyatlı Konutların Satışında Sorun Yok
İstanbul’da yaşanan sorunun lüks konut üretiminin artması olduğu öne sürülürken yapılan ekonomik fiyatlı konutların satışlarında hiçbir sorun olmadığı belirtildi. Bunun en önemli örneğinin TOKİ Konutları olduğu belirtilirken bu konutlar için konulan daha önce ev sahibi olmama şartı ortadan kaldırılırsa bu konutların da rekor talebi kırmasına kesin gözü ile bakılıyor. İstanbul’da konut satış rakamlarının düşmesinin bir başka nedeni olarak ise üst gelir grubuna yönelik olarak geliştirilen projelerde bu kesimin alıma doymuş olması gösterildi. 
Daha Önce Fiyatların Çok Hızlı Artması Sorun Yarattı 
Şu anda İstanbul’da konut artış oranının düşmesinin en büyük nedeni olarak ise geçmiş dönemde yaşanan hızlı yükseliş gösterildi. Bunlara ek olarak İstanbul’un göç vermeye başlaması, terör eylemleri nedeni ile turizmde gelir kaybı yaşanması, daha ziyade lüks konutların inşa edilmesi ve konut satın almak isteyen kişilerin yeterli birikimi olmaması ve finansal erişimlerde sorun yaşamaları da İstanbul’da konut satışlarının azalma nedenleri arasında gösteriliyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.