Türkiye Ekonomisi Yüzde 11.1 Büyüdü

15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen darbe girişiminin etkisi ile 28 çeyrek boyunca kesintisiz şekilde devam eden ekonomideki büyümesi kesintiye uğrayan Türkiye, geçen yılın üçüncü çeyreğinde bu büyümeye ara vermişti. Bu yıl ise yüzde 11.1 oranında büyüme meydana geldi.

Ekonomi Canlanıyor

Ekonomideki yüzde 11.1 oranında meydana gelen büyüme hakkında ilk yorumu yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: “Nisan’dan bu yana iki noktayı vurguladık: 1-Uluslararası Kuruluşlar da tahminlerini bir bir artıracak 2-Türkiye 3. Çeyrekte G-20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkesi olacak Türkiye, 3. Çeyrekte yüzde 11,1’lik rekor büyüme performansıyla söylemlerimizdeki haklılığı ortaya koydu.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Bülent Gedikli’nin yorumu ise şu şekilde oldu:

“Türkiye ekonomisi yılın 3. çeyreğinde %11.1 büyüdü (Beklenti büyümenin %8.5 idi) tarım sektörü toplam katma değeri %2,8, sanayi sektörü %14,8 ve inşaat sektörü %18,7 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %20,7 arttı. Türkiye tüm oyunları bozdu dememizin nedeni tam olarak buydu; ekonomi sağlam ise tüm oyunları çok rahat bozarız.%11.1 büyüme oranını “KGF den dolayı” diyerek dinamik, müteşebbis, yeni dönüşümlerin eşliğinde ki Türk iş dünyasına haksızlık etmiş olursunuz. Büyümenin kalitesini arttırma ve üreterek büyüme hedefinden tabi ki vazgeçmiş değiliz. Ancak tepemize F16 lardan bomba yağdırılan 15 Temmuz felaketinden, not indirimlerinden, terörle mücadelemizden ve küresel ekonomide ki durgunluğa rağmen gelen dünya rekoru büyümeyi lütfen küçümsemeyelim.2018 ilk çeyreğinde de benzer rakamlar göreceğiz asıl işimiz bundan sonra başlıyor.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz