Gayrimenkul ekspertiz değerlendirmesi nedir ve ne şekilde yapılıyor? Gayrimenkulün tapuda yer alan maliki, bağımsız bölüm numarası ile blok numarası ve ada parsel gibi özellikleri ele alınarak bir değerlendirme söz konusu oluyor. İşte merak edilen detaylar…

Ekspertiz değerlemesi 

Ekspertiz değerlendirilmesi yapılırken, ilk olarak gayrimenkul sahibinin katı, ada ve parsel ile mahallesi gibi blok numaraları ele alınır ve incelenir. Buna ek olarak konut üzerinde yer alan herhangi bir haciz, ipotek gibi bir durum var mı? Bunlar incelenir. Daha sonra ise konutun haritası ele alınır ve yer aldığı sempt ve cadde gibi sokaklar belirlenir.

Ekspertiz değerlemesi neye göre yapılır?

Konutun belediyede yer alan imar durumu bulunuyorsa ve iskan ile inşaat ruhsatları için eksper konutu canlı bir şekilde olduğu yerde gördüğünü ve incelediğini beyan ediyor. Lisanslı eksper konutun içine de bakarak yapım aşamasında kullanılan malzemelere kadar kullanıyor.

Bunlara ek olarak ise konutun ileriye dönük prim yapma durumu var mı diye araştırma yapılır. Bulunduğu yer de konumu ele alınarak, çevredeki diğer ev ve kira durumları araştırılır ve satış hızı hemen incelenir.

Yapılan tüm bu durumlardan sonra banka ile tüketici çıkarları ele alınarak bir koruma uygulanır. Doğru yapılmış olan değer tespiti ile banka riski en düşük seviyeye kadar indirilir. Konutların ekspertiz değerleri belirlenirken yüzde 10 artma veya eksilme durumu meydana gelebilir. Bu ise bir hata olarak gösterilemez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz