Ekspertiz satış şözleşmesinin temelini oluşturan mülkün bu alanda eğitim almış konunun uzmanı tarafından incelenerek gerçek değerinin belirlenmesi işlemine verilen isimdir. Alış sa

Ekspertiz Nasıl Bulunur?
Ekspertiz satış şözleşmesinin temelini oluşturan mülkün bu alanda eğitim almış konunun uzmanı tarafından incelenerek gerçek değerinin belirlenmesi işlemine verilen isimdir. Alış satış işlemlerinin en kritik aşaması kesinlikle ekspertiz değerinin belirlenmesi sürecidir. Özellikle de konut kredisi işlemlerinde istenilen kredi limitinin çıkarılması konusunda ekspertiz raporu büyük önem taşır. Peki, ekspertiz nasıl bulunur?
Konut Kredisi Ekspertiz İşlemi Nasıl Yapılır?
Konut kredisi kullanmak için bankaya başvuruda bulunan kişiler için ekspertiz sürecini banka kendisi yürütür. Banka anlaşmalı olarak çalıştığı ekspertiz firmalarına krediye konu olan taşınmazı inceletir. Bu süreçte konut kredisi masrafları içerisine konut kredisi ekspertiz ücreti masrafını da dahil ederek ekspertiz firmasının konutu değerlendirmesi sağlanır. Burada önemli olan alanında uzman olan ve eğitimli kişilerin görev aldığı ekspertiz firmaları ile değerlendirme sürecine girilmesidir. 
Ekspertiz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Ekspertiz seçimini yapma imkânınız bulunuyorsa öncelikle ilk olarak firmaların referansları incelenmelidir. Yine firmanın hangi alanda uzmanlaştığı incelenmeli, gayrimenkul değerlendirmesi amacı ile tercih edilen firmanın bu alanda uzmanlığı incelenmelidir. Ekspertiz ücreti için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen tarlalardan alınacak olan minimum sınır olarak 534 lira uygulanırken dükkanlara yapılacak olan ekspertiz işlemi için uygulanan en düşük bedel 489 liradır. Konut ekspertiz işlemi için alınacak olan en düşük ücret sınırı ise 445 liradır. Ancak bu bedeller en düşük uygulama sınırı olup her bankanın ve firmanın uyguladığı ücret farklılık gösterebilmektedir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.