Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi

Gayrimenkul değerini öğrenmek amacı ile gayrimenkul ekspertizi yapılıyor. Rapor için ilk olarak bankaya başvuru yapılması gerekiyor. Ekspertiz raporunun geçerlilik süresinin olup olmadığı, var ise ne kadar süreli olduğu merak edilen konular arasında yer alıyor.

Ekspertiz Raporu

Konut kredisi kullanarak konut sahibi olmak istendiğinde öncelikle bankanın ekspertiz uzmanlarını göndermesi ve evin incelenmesi gerekiyor. Uzman kişiler tarafınca yapılan işlemde bazı önemli hususlar göz önünde bulunduruluyor. Bu hususlar; gayrimenkulün açık adresi, gayrimenkulün konumu, gayrimenkulün kaç yaşında olduğu, imar durumu, gayrimenkulün alanı, ulaşım özellikleri, gayrimenkulün fiziki durumu ve altyapısı oluyor.

Ekspertiz yapılırken dünyada en fazla kabul gören birkaç standarttan biri kullanılıyor. En yayın standart ve Türkiye’de Sermaye Piyasası Kurulunun da baz aldığı Amerikan Değerleme Enstitüsünün (American Appraisal Institute) değerleme standartları oluyor. Kullanılan standartlar temelde birbiri ile benzerlik gösteriyor.

Rapor İçin Gereken Evraklar

Ekspertiz raporu alabilmek için nüfus cüzdanı fotokopisi (pasaport ya da sürücü belgesi de olabilir), gelir belgesi, serbest meslek olarak çalışan kişiler için vergi levhası, ikametgah belgesi ya da kişinin adına düzenlenen elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası gerekiyor.

Ekspertiz Raporu Geçerlilik Süresi

Konut ekspertiz raporları için kanun hükümlerine göre bir geçerlilik süresi bulunmuyor olsa da genel olarak rapor, altı ay ve bir yıl arası bir sürede güncelliğini yitiriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz