Ekspertiz Raporu Ne Kadar Sürer?

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişiler kredi kullanma süresini hesaplarken en çok ekspertiz raporunun süresi merak etmektedir. Çünkü konut kredisi ekspertiz işlemi tamamlanmadan kişinin bankadan ne kadar konut kredisi kullanabileceği belirsizdir. Bankalar konut kredisi ekspertiz raporu sonucunda belirlenen tutarın en fazla yüzde 80’i kadar onay vermektedir. Bu nedenle bankadan kullanabileceğiniz konut kredisi tutarını öğrenebilmek için mutlaka eksper raporu sonucunda belirlenen konut tutarının öğrenilmesi gerekir.

Ekspertiz Raporu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Konut kredisi ekspertiz süreci bankanın anlaşmalı olarak çalıştığı değerleme firmasına bağlı olarak değişmekle beraber yaklaşık 1 ila 3 iş günü arasında tamamlanmaktadır. Bankanın sizin kredi talebinizi kabul etmesinin hemen ardından ekspertiz firmasına değerleme talebi iletilir. Ekspertiz firması yoğunluğa bağlı olarak değişmekle beraber genelde aynı gün içerisinde değerlendirme işlemini yapar ve raporu hazırlayarak bankaya iletir. Ancak bazen bu süreç 3 iş gününe kadar uzayabilir.

Konutun Ekspertiz Değeri Neye Göre Belirlenir?

Pek çok kişi konutun değerini yüksek göstererek daha fazla konut kredisi çekme hayali kurarken aslında çoğu zaman ekspertiz değeri gerçek satış bedelinin bile altında kalmaktadır. Bunun en önemli nedeni bankaların gereksiz yere risk almak istememesi nedeni ile anlaşmalı ekspertiz firmalarının ince eleyip sık dokumasıdır. Konutun değeri belirlenirken bulunduğu yer, toplam metrekaresi, lüks özellikleri, toplu ulaşım araçlarına ve merkezi yerlere olan uzaklıkları gibi farklı kriterlere bağlı olarak fiyatlandırmada bulunulur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz