Ekspertiz raporu, bankalardan çekeceğimiz krediler için gayrimenkullerin değerinin belirlendiği bir belge olarak karşımıza çıkıyor. Peki ekspertiz yaptırmasak olur mu? Ekspertiz raporu zorunlu bir işlem mi? İşte detaylar…

Ekspertiz raporu, gayrimenkulün değerinin tespit edilmesi adına yapılan bir işlem olarak biliniyor. Açıkçası bankaların kredi tutarınızı onaylaması için banka tarafından çok büyük bir önem taşımakta. Peki bu ekspertiz raporu zorunlu bir işlem mi?

Ekspertiz raporu zorunlu bir rapor mu?

Odalar ve şubeleri, kanun kapsamında yer alan bilgiler neticesinde öngörülen belgeleri talep eder ve onay verme hakkına sahiptir. Belgelerin ise matbu halinde düzenlenip verilmesi gereklidir. Buna ek olarak ise belgelerin alakalı mevzuat hükümleri gereğince elektronik ortamlarda düzenlenmesi ve verilmesi gerekiyor. Birlik odaları ve şubelerinin düzenlediği ve onayladığı belgelerin şeklini belirleme hakkı da bulunuyor. Odaların vereceği ve onaylayacağı belgelerin yönetim kurulu tarafından tasdik edilmesi gerekli.

Her ne kadar başka şekilde rapor yerine tespitlerin yapılması gerekli olsa bile, Ekspertiz raporunu yaptırmak zorunda kalıyorsunuz. Krediyi siz bankaya vermiyorsunuz. Banka size kredi veriyor. Bunun için bankanın size güvenmesi gerekli.

Ekspertiz raporu yaptırmanız sizin için daha sağlıklı bir işlem olacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz