Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir mi?, Raporda Fiyat Düşük Yazılmış

/ 8 Kasım 2017 / 115 / yorumsuz
Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir mi?, Raporda Fiyat Düşük Yazılmış

Konut kredisi almak için bankaya başvurduğunuzda, başvurunuzun kabul edilmesi takdirinde bankalar ekspertiz raporu talebinde bulunuyor. Ekspertiz raporu, konut kredisine konu olan

Ekspertiz Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği
Konut kredisi almak için bankaya başvurduğunuzda, başvurunuzun kabul edilmesi takdirinde bankalar ekspertiz raporu talebinde bulunuyor. Ekspertiz raporu, konut kredisine konu olan gayrimenkulün değer tespiti için hazırlanıyor. Raporun hazırlanması, uzman ve lisanslı ekspertizler tarafından yapılıyor.
Ekspertiz raporu kapsamında yapılan incelemelerde, geçmiş ve yakın zamanlardaki gerçekleşen satışlar karşılaştırılıp, beklemede olan satışlar ve gayrimenkul projelerine dair pazar verileri de analiz ediliyor. Ayrıca raporda, söz konusu gayrimenkul hakkında bilgiler de yer alıyor. Bu bilgiler arasında gayrimenkulün açık adresi, bulunduğu alan, ulaşım olanakları, fiziki durumu ve alt yapısı yer alıyor. Ve böylece rapor bankaya sunulup, bankanın vereceği konut kredisi belirleniyor.
Rapor hazırlanma sürecinde edinilen bilgiler sonrasında işlemler tapu dairesinde de sürüyor. Gayrimenkulün üzerinde ipotek, şerh ya da irtifak hakkının bulunup bulunmadığı ve gayrimenkulün mevcut durumunun kredi verildiği takdirde bir sorun teşkil edip etmeyeceği tapu dairesinde inceleniyor.
Bankanın konut kredisi vermeden önce incelemiş olduğu ekspertiz raporu için, kredi alacak kişiden yüklü bir miktarda ücret talep edilebiliyor. Böyle bir durum gerçekleştiği takdirde kişinin ekspertiz raporuna itiraz etme hakkı bulunuyor. 
Ekspertiz raporuna itiraz dilekçesi örneği şu şekilde;
T.C. ………. KAYMAKAMLIĞI
(Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na)
Şikayet Eden:
Adresi:
E- Posta & Telefon:
Şikayet Edilen:
Adresi:
Şikayetin Parasal Değeri:
Şikayetin Tarihi:
Şikayetin Konusu: Dosya Masrafı adı altında alınan “……….. .-TL” bedelin tarafıma iadesi talebimdir. (4077/6. Ve 10. maddeleri)

Kaynak:Emlakdanismanlari.com