Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin istedikleri tutardaki krediyi kullanabilmeleri çıkarılacak olan ekspertiz raporu sonucuna bağlıdır. Bu nedenle kredi sürecinde olan kişile

Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?
Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin istedikleri tutardaki krediyi kullanabilmeleri çıkarılacak olan ekspertiz raporu sonucuna bağlıdır. Bu nedenle kredi sürecinde olan kişilerin yanıt aradıkları soruların başında “ekspertiz raporunda nelere bakılır?” sorusu yer alır. 
Ekspertiz Raporu Süreci Nasıl İşler?
Bankaların her biri kendi anlaşmalı eksper firması ile çalışır. Bu nedenle eksper işlemi için gelen kişi bankanın bir çalışanı değil bağımsız ekspertiz firmasının görevlendirdiği lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı ya da konut değerleme uzmanıdır. Konut kredisi başvuru formu dolduran kişilerin bu başvurularının ardından banka ilk olarak ekspertiz firması ile iletişime geçer ve ekspertiz sürecini başlatır. Ekspertiz uzmanı konutu ziyaret eder ve belirlenen kriterlere göre incelemelerde bulunur. Bu incelemenin ardından bankaya ekspertiz raporu çıkarılarak iletilir. 
Ekspertiz Raporunda Değerlendirme Nasıl Yapılır?
Ekspertiz raporunda sonuca etki eden pek çok faktör bulunur. Bunların tümü puanlamaya alınır ve ardından toplanan puanlara göre konutun gerçek değeri belirlenir. Değerin belirlenmesindeki en önemli faktör hiç tartışmasız konutun sahip olduğu lokasyondur. Merkeze yakın ve toplu ulaşım araçlarına kolay ulaşır noktada bulunan taşınmazın değeri her zaman için daha yüksektir. Buna ek olarak konutun yaşı, imar durumu, fiziksel özellikleri ve toplam metrekare büyüklüğü ile bulunduğu kat ekspertiz raporunun sonucunda belirlenecek olan konutun değeri ortaya çıkar. Bu özellikler ne kadar iyi olursa fiyat o kadar yüksek tutulur. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.