El Yazılı Vasiyetnamenin Geçerlilik Şartları Nelerdir?

Kişinin vefat etmesi durumunda ardında bırakacağı tüm mal varlığını kimlere hangi oranda bırakmak istediğini gösteren belgeye vasiyetname adı verilmektedir. Vasiyetname düzenlenen kişinin isteğine göre yazılı olarak yapılabildiği gibi sözlü vasiyetname de yapılabilmektedir. Ancak kesinlik içermesi ve tartışmaya kapalı olması nedeni ile yazılı olarak resmi vasiyetname hazırlanması en doğrusu olarak kabul edilir. Peki, el yazılı vasiyetnamenin geçerlilik şartları nelerdir?

El Yazılı Vasiyetnamenin Şartları Nelerdir?

Bırakılan vasiyetnamenin kanuni olarak geçerli olarak kabul edilebilmesi için mutlaka belirli şartları taşıması gerekir. Bu şartları taşımayan vasiyetname geçerli olarak kabul edilmediği için uygulamaya alınmaz. Bunun için aranılan şartlardan ilki başından sonuna kadar mirasbırakan kişinin kendi el yazısı ile yazılmış olması şartıdır. Yani el yazılı vasiyetname bırakmak isteyen kişilerin mutlaka bu miras belgesini kendi el yazıları ile yazmaları zorunludur. Yine vasiyetnamenin altına miras bırakan kişi imzasını atmalıdır. Vasiyetnamede düzenlendiği tarihin yıl, ay ve gün olarak belirtilmesi zorunludur.

Vasiyetname Nasıl Saklanır?

Kişinin yazmış olduğu vasiyetnameyi saklamak için yetkili memur, noter ya da sulh hukuk hâkimine teslim etmesi yeterlidir. Bu teslim esnasında vasiyetname açık olarak bırakılabileceği gibi kapalı olarak ta bırakabilir. Resmi vasiyetname bırakmak isteyen kişilerin resmi memur önünde iki tanıkla bu vasiyetnamelerini yazmaları gerekmektedir. Resmi memur olarak görevlendirilen kişi bu vasiyetnameyi düzenleyebileceği gibi noter ve sulh hâkimleri de bu görevi yerine getirebilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz