Elazığ depremi sonrası uzmanların açıklamalarına göre bölgenin zemini alüvyon ve bu bakımdan depremin basit bir şekilde yıkıma yol açabileceği belirtildi. Bunlara bir önlem olması adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açıklama geldi.

4 Ocak 2020 günü yaşanan Elazığ depremi sonra hasar tespit çalışmaları neredeyse tamamlanmak üzere. Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yapılan kontroller kapsamında 59 bin 300 binanın yarısında hasar tespit edildiği belirtildi.

Ağır hasarlı binaların yıkımı başlanırken, ilk olarak 6400 yeni konut inşa edilecek ve hak sahibi olanlara verilecek. TOKİ tarafından yapılan 400 konut ise depremzedelere verileceği belirtildi. Özellikle sürsürü mahallesinde yapılması beklenen 120 adet 3+1 brüt 120 metre karelik, 60 adet 3+1 100 metre karelik daire ile 180 araçlık açık ve kapalı otopark yapılacağı söylendi.

3 KAT SINIRI OLACAK

Yeni konutlar için bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan kat sınırının 3 olacağını söyledi. Kırsal bölgelerde ise tek katlı binalar yapılırken ahırların da yanlarına inşa edileceği belirtildi. Şehir merkezinde yıkılan ve yıkılması beklenen yapıların yerine zemin + 3 kat yapılacağı işaret edildi.

TAM DESTEK VERİLİYOR

Depremden zarar gören kişilere yardımlar yapılıyor. Tam anlamıyla evi yıkılanlara 30 bin TL eşya ve 10 bin lira da kira yardımı yapılacak. Ağır hasarlı olan ve eşyasını alabileceklere ise 11 bin TL kira yardımı yapılacak. Orta derecede hasarlı olanlara ise 5 bin lira ve 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi sunulacak.

Köylerde bulunan ve yıkılan evlere 11 bin lira acil ve 5 bin lira da eşya desteği yapıldığı belirtildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz