Elbirliği Mülkiyeti Nedir, Nasıl Kurulur?

Elbirliği mülkiyeti kanun ya da kanunda öngörülen sözleşmeler uyarınca meydana gelen topluluk dolayısı ile malların üzerinde birlikte malik olan kişilerin oluşturmuş olduğu mülkiyete elbirliği mülkiyeti adı verilmektedir. Elbirliği mülkiyeti nasıl olur sorusunun yanıtı çok merak edilmekte olup bu mülkiyetin kurulabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir.

Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Olur?

Kurulan elbirliği mülkiyetinde ortaklar tarafından paylaşılmış belirli bir pay bulunmamaktadır. Kurulan elbirliği mülkiyeti tipinde her bir ortağın sahip olduğu hak, ortaklığa dâhil olan malların tamamına yaygın olmaktadır. Bu mülkiyeti ortaya çıkaran en önemli neden ise genelde miras olarak öne çıkmaktadır. Yani elbirliği mülkiyeti en fazla miras nedeni ile kurulmaktadır. Bu tip bir şekilde kendisine miras kalan mirasçı elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete dönüştürülmesini talep etme hakkına sahiptir.

Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Paylı Mülkiyete Çevrilir?

Elbirliği mülkiyette hak sahibi olan paydaşlardan biri Sulh Mahkemesine başvuruda bulunarak paylı mülkiyet için dava açma hakkına sahiptir. Açılan dava sonucunda Sulh hâkimi hak sahibi olan diğer mirasçıları da davadan haberdar ederek mahkeme sürecini başlatır. Mahkeme süresi boyunca elbirliği mülkiyetinin bozulmasına diğer paydaşlar itiraz etmezse ya da ortaya haklı bir neden konulmazsa bu durumda elbirliği mülkiyeti hâkim tarafından paylı mülkiyete çevrilmektedir. Terekeye dâhil edilen tüm haklar ve alacakların paylar oranında bölünmesin konusunda da karar verilirken bu hükümler uygulanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz