Elden Kira Geliri Alınır mı?

Evini veya işyerini kiralayan mülk sahipleri, kirasını, Bakanlığın belirlediği kurallara uygun olarak almaları gerekmektedir. Peki, Kira nasıl tahsil edilir? Elden kira geliri alınır mı?

Taşınmaz kiralanmasında, kiracılar her ay mülk sahibine kira ödemekle yükümlüdürler. Kira alan taşınmaz sahipleri bu gelir üzerinden belirli bir oranda vergi ödemekle yükümlüdürler.

Kira gelirleri için ödenen kira gelir vergisi mükelleflerinin tespiti için Bakanlıkça belirlenen şekilde kira gelirleri ödenmelidir. Bununla birlikte, olası vergi kaçakçılığını önleyebilmek için, mükelleflerin belirlenmesi için bankalar aracılığıyla kira ödemesi yapılır.

Bununla birlikte, 29 Temmuz 2008 tarih ve 26951 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 268 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca, belirli bir limitin altındaki ev kiraları el altında verilebilir.

Kirayı Elden Alma Limiti Ne Kadar

Tebliğ gereğince;

– Konutta ayda 500 TL veya daha fazla kira geliri kazananlar için,

– İşyerindeki kiracıların kira ve kira ödemelerini banka veya Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından 1/11/2008 tarihinden itibaren hazırlanan belgelere belgeleme zorunluluğu.

Bankaya yatırılacak kiralar yatırılmazsa elden ödeme cezası adı altında bir ceza kesilmektedir.

Kirayı Elden Alabilir Miyim?

Genel olarak özetlemek gerekirse, kiranız 500 TL‘nin altındaysa bunu elden alabilir veya ödeyebilirsiniz. 500 TL üzeri kira gelirlerinde bankadan almak zorunludur. Bu durum tespit edildiğinde ceza kesilebileceğini unutmayın

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz