Elden Kira Verenlere En Düşük Ceza 340 TL

Konut ya da işyeri kiralamalarında, kiraların banka üzerinden yapılması gerekiyor. Elden verilen kiralarda taraflara birtakım cezalar uygulanıyor.

Elden Ödenen Kiralarda Özel Usulsüzlük Cezası

Taşınmazını kiraya veren mal sahibinin, her yıl belli dönemlerde kira gelir vergisini ödemesi gerekiyor. Vergi kaçağının önlenmesi ve suçu işleyenlerin tespit edilebilmesi için kira ödemelerinin şekline de önem veriliyor. Kiraların ödemesi banka aracılığı ile yapılmak zorunda oluyor. Ve bunun için konutlarda belirlenmiş olan sınır 500 TL. Bu fiyat üzerindeki ödemeler, olması gerektiği gibi banka aracılığı ile değil de, elden ödeme şeklinde yapılırsa belli bir ceza kesiliyor.

Kira ödemeleri eski usul olarak elden ödeme ile yapılırsa ve konutun kira bedeli 500 TL’nin üzerinde ise, bu durum tespit edildiği takdirde mal sahibine özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Mal sahibine kesilecek olan özel usulsüzlük cezasının bedeli ise, konutun kira bedelinin %5’i oranında oluyor.

İşyerlerinde İki Taraf da Sorumlu

İşyerleri kira ödemelerindeki durum, kira banka üzerinden ödenmeyip, elden ödendiği takdirde iki taraf da sorumlu tutuluyor. Bu durumda özel usulsüzlük cezası hem mal sahibine, hem de kiracıya kesiliyor. Cezanın belirlenmesi ölçütlerinde, kiracının defter tutma durumu da göz önüne alınıyor.

Ceza Tutarları

Kirayı elden ödeyenler için kesilecek olan ceza tutarı 340 TL ve üzeri olarak belirlendi. Birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı için ceza tutarı 1370 TL, defter tutan çiftçiler ve kazancı basit usulde tespit edilenler için ceza tutarı 690 TL ve bu grupların dışında kalanlar için belirlenen ceza tutarı da 340 TL oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz