Elektrik Fatura Yüzünden Ne Zaman Kesilir?

 

Elektrik faturaları belirli bir süre boyunca ödenmezse kesiliyor. Kesilen elektriği yeniden açtırmak için kesme – bağlama bedelinin de ödenmesi gerekiyor.

 

Elektrik Ne Zaman Kesilir?

 

 

 

Elektrik aboneleri, elektrik faturalarının son ödeme tarihine kadar ödemede bulunmaz ise 6183. sayılı Kanunun 51. maddesi gereğince belirlenmiş olan oranların üzerinde olmamak kaydı ile kendilerine Şirket Yönetim Kurulu tarafından belirlenen yürürlükteki gecikme zammı oranında, günlük olarak gecikme zammı uygulanıyor.

Elektrik borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmemesi takdirinde, son ödeme tarihinden sonraki beş iş günü içerisinde kendilerine bir kez daha bildirim yapılıyor. İkinci bildirimden sonra da beş iş günü içerisinde herhangi bir ödeme yapılmaz ise elektrik abonesinin elektriği kesiliyor.

 

Elektrik Yeniden Açtırılabilir mi?

 

 

Elektrik faturasının tarihini geciktiren ve yapılan ikinci bildiriden sonra da herhangi bir ödemede bulunmayan abonelerin, elektrikleri kesiliyor. Kesilen elektriği yeniden açtırabilmek için borcun yanında kesme – bağlama bedelini de ödemeleri gerekiyor. Kesme – bağlama bedelinin ödenmesi durumunda, abonelerin kesilmiş olan elektrikleri yeniden açılabiliyor.
Kesme – bağlama bedeli, elektrik abonelerinin elektriğinin kesilmesini gerektiren durumlarda elektriğin kesilmesi ve kesilmiş olan elektriğin yeniden bağlanmasına ilişkin masraflar adına abonelerden talep edilen bedel olarak kabul ediliyor.

 

Elektrik Faturası Ne Zaman Gelir?

 

Ev, işyeri gibi tüm alanlarda bir ihtiyaç haline gelen ve yaşamın sürmesi için gerekli olan elektrik, kullanım bedeline göre aylık ödemelere tabi tutmaktadır. Elektrik faturaları ne zaman gelir sorusu ise genellikle kişilerin ödeme planlarına uyup uymadığı yönünde merak konusu olmakta olup, elektrik faturaları ayın başında geldiği görülse de yaşanılan ile ve bağlı bulunan elektrik şirketine göre de değişkenlik göstermektedir.

 

Elektrik Borcu Ödenmezse İcra Gelir mi?

 

 

Elektrik borcu ödemesinin verilen tarihler aralığında yapılması gerekmektedir. eğer verilen tarihler aralığında yapılmaz ise çok fazla beklenmeden enerji kesimine yol açmaktadır. Elektrik borcu ödenmezse icra gelir mi konusunda ise yeni yapılan düzenlemeye göre icra gelmesi mümkündür.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz