İzale-i Şuyu Davası Ne Kadar Sürer?

 

İzale-i şuyu davaları, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz malların paydaşlarından birisi ya da birkaçı tarafından açılabiliyor. Dava, paydaşların kendi haklarını alabilmeleri amacı ile diğer paydaşlara karşı açılıyor.

 

İzale-i Şuyu Davası

 

 

Medeni Kanuna göre, paylı mülkiyete konu olan taşınmaz mallar için, paydaşlar arasında paylaşma, malın bölüşülmesi ya da pazarlık, açık artırma yolu ile satılıp da paydaşlar arasında bölüşülmesi olarak karşımıza çıkan izale-i şüyu davası, sulh mahkemelerinde açılabiliyor.

Taşınmaz malın paydaşlar arasında bölüşülmesinde taraflar arasında anlaşmaya varılmaz ise paydaşlardan birisinin istemi doğrultusunda hakim, taşınmaz malın bölünerek paylaştırılmasına ve bölünen tüm parçaların değerlerinin birbiri ile aynı olmasına, eğer ki parçaların değerlerinin birbiri ile aynı derecede olacağı bir şekilde bölüşme yapılmaz ise parçaya para eklenerek denkleştirilmesine yönelik kararlar veriyor.

 

Dava Ne Kadar Sürer?

 

 

Taşınmazın bilirkişiler dahilinde incelenmesi ve dilekçede taşınmazın eşit parçalar halinde bölünüp bölünemeyeceğine dair verilen bilgiler dahilinde bir rapor hazırlanıyor. Raporun taraflara tebliğ edilmesinin ardından mahkeme tarafından incelenip karar veriliyor. Davada mahkemenin karara varması, en az üç ay sürüyor. Taraflardan birisi kararı Yargıtay’a gönderir ise beş aya kadar uzayabiliyor. Eğer taşınmazın satılıp nakde çevrilmesine yönelik karar verilir ise taşınmazlar yeniden inceleniyor ve bu işlem de en az bir ay sürüyor. Satış memuru tarafından belirlenen satış günü de süreci en az iki ay uzatıyor. Tüm işlemlerin toplamı ile birlikte izale-i şuyu davaları en kısa sekiz ayda sonuçlanabiliyor. Fakat unutmamak gerekir ki bu süreç çok daha fazla uzayabilir, yıllarca bile sürebilir.

 

Dava Nasıl Açılır?

 

İzale-i şuyu davasının açılmasında tapu kaydı, tapu bilgileri, maliklerin bilgileri ve paylı mülkiyete konu olan paydaşların sayı ve isim olarak belirtilmesi gerekiyor. Dava açmak için öncelikle, taşınmaz malın paydaşlar arasında eşit değer ve parçalar halinde bölünmesinin mümkün olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Durumun, davacı tarafından dilekçede belirtilmesi gerekiyor.

Malın aynen bölünemeyecek durumda olması takdirinde dilekçede, paylı mülkiyete konu olan taşınmazın satılarak nakde çevrilmesi mümkün olduğu belirtilebiliyor. Eğer taşınmaz mal, paydaşlar arasında eşit bir şekilde paylaşılacak durumda ise dilekçede, malın eşit şekilde paylaşılarak ortaklığın giderilmesinin talep edildiği belirtilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz