Elektrik Faturalarında İndirim İçin Düğmeye Basıldı

Türkiye’nin dış ülkelere olan enerji bağımlılığını mümkün olan en alt seviyeye çekmek için yeni önlemler alınmaya devam ediliyor. Gerçekleştirilen yeni girişimler ve getirilen teşvikler ile elektrik enerjisi üretimi destekleniyor. Ürettiği enerjiyi satanlar için gelir vergisi muafiyeti getirilecek.

Nükleer Yatırımlar Teşvik Edilecek

Nükleer enerji üretimini desteklemek amacı ile prim teşviki, KDV istisnası, yatırım yeri tahsisi ve gümrük vergisi muafiyeti gibi çok sayıda teşvik verilecek. Yine yatırım amacı ile kullanılan kredilerde Türk Lirası cinsinden kullanılan kredilerde kredi faiz oranının 5 puanı, yabancı para cinsinden çekilen kredilerde ise 2 puanı devlet tarafından karşılanacak ve kredi faiz desteği verilecek. Vergi indirimi için uygulanan yüzde 90 vergi indirimi yatırım tutarının yüzde 50’lik kısmı tamamlanana kadar yüzde 100 seviyesine çekilebilecek.

Enerji Paneline Konutlarda Destek Verilecek

Evlere kurulacak olan ve azami gücü 10 kilovat olan elektrik üretim panellerini çatı ve cephelerine yerleştiren konut ve binalara KDV muafiyeti getirilecek. Yine hükümet yerli panel üretimi için hizmet vermek isteyen şirketleri destekleyecek. Konutlarda yıllık elektrik tüketimi için 2 kw kapasiteye sahip güneş paneli kullanımı yeterli oluyor. Yaklaşık 30 yıllık kullanım ömürleri olan bu paneller ortalama 10 bin liralık bir maliyet ile hizmet vermeye başlıyor. Fazla elektrik üreten konut ve binalar üretmiş oldukları fazla elektriği elektrik dağıtım şirketlerine satma hakkı elde edecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz