Elektrik Faturalarında Kredi Kartına Taksit!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan düzenleme ile 8,5 milyon elektrik abonesini kapsayacak şekilde, 82 TL ve üzeri elektrik faturalarının ödemelerinde, kredi kartına taksit imkanı sunulması kararı verildi.

EPDK tarafından düzenleme kapsamında, yapılacak olan anlaşmaların süresi belirli ya da belirsiz olmak üzere iki şekilde de yapılabilecek. Belirli süreli olarak yapılacak olan anlaşmalar, iki yıllık süreyi aşamayacak. Anlaşmalar sonucunda, tüketicilere ilave edilecek olan bedellerin yansıtılması öngörüldüğü için, EPDK tarafından, dağıtım şirketlerine sınırlama getirildi. Ve böylece anlaşmalar, aktif elektrik vergisi, kurul onaylı ve kanunlarca tahsili zorunlu kılınmış olan vergi ve fonları barındıracak. Ve belirlenmiş olan bedeller dışında ekstra bir bedel uygulanamayacak. Aktif elektrik enerji bedelinin belirlenmesinde kuruş/kWh cinsi serbest bir şekilde taraflara sunulacak.

Yönetmelikte yer alan bir diğer nokta ise, tüketiciden alınacak olan ve ödeme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi riskine karşı olan güvence bedeli oldu. Zamanında ödenmeyen, geciktirilen fatura borçlarına ise gecikme zammı uygulamasının yapılıp yapılmayacağı ve şayet yapılırsa uygulanacak olan zammın oranı, oran aşıldığı takdirde uygulanacak olan işlemler de yönetmelikte yer aldı.

Faturaların kredi kartı ile taksit şeklinde ödenmesinin yanı sıra söz konusu durumla ilgili bir yeni değişiklik daha geldi. Mevcut durumda, kullanıcıya kredi kartı ile ödeme şansı verilirken, artık kendisine tek çekim ya da taksit şeklinde seçenekler de sunulacak. Ve bu ödeme şekilleri ile ilgili oluşabilecek olan masraflar, talepte bulunan kullanıcının kendisine ait olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz