Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 72’lik bir kısmının dışarıdan satın alınması, enerji üretiminin çok kısıtlı olması nedeni ile bazı önlemler alarak hem tasarruf yapmak hem de

Elektrik Faturanızı Neredeyse Yarıya Düşürebilirsiniz
Türkiye’de tüketilen enerjinin yüzde 72’lik bir kısmının dışarıdan satın alınması, enerji üretiminin çok kısıtlı olması nedeni ile bazı önlemler alarak hem tasarruf yapmak hem de ülke ekonomisine katkı da bulunmak gerekiyor.
Elektrik Faturası Yüzde 35 Oranında Düşebilir
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından binalarda Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketi olarak atanmış olan Szutest Enerji Departmanı Yöneticisi Ali Özgenç tarafından verilen tavsiyeler doğrultusunda elektrik faturasını büyük bir oranda düşürmek mümkün oluyor.
Aydınlatmada Elektrik Tasarrufu Yapmak
Evde tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 20’lik bir kısmı aydınlatmaya ayrılıyor. Dolayısı ile aydınlatmada yapılacak olan tasarruf, toplam elektrik enerjisini büyük bir oranda azaltıyor. Verimli aydınlatma yapabilmek adına, apartman boşluklarında gün ışığından yararlanabilmek için çatı pencerelerinin oluşturulması gerekiyor. Gün ışığını çatıda toplayarak, iç hacimlere ulaştıran ışık tüpleri de verimli aydınlatma sağlayabiliyor. Ayrıca iç hacimlerde açık renk boyaların tercih edilmesi de büyük oranda fayda sağlıyor. Enerji tüketimi yüksek, ortama ısı yayan, kısa ömürlü tungsten halojen lambalar yerine KFL veya tüp floresan lambalar kullanılması gerekiyor. Ve son olarak güneş enerjisi ile çalışabilen sistemlerin de uygun bir şekilde kullanılması, büyük oranda tasarruf sağlıyor.

Elektrikli Ev Aletlerinde Tasarruf Yapmak
Elektrikli ev aletlerinin kullanımında enerji performansına dikkat etmek gerekiyor. Kullanım ömürlerinin uzun olabilmesi için ev aletlerini amacına uygun olarak kullanmalı ve bakımlarını sürekli olarak yapmak gerekiyor.
Buzdolabı
Buzdolabı kullanırken, buzdolabının fırın, radyatör gibi ısı kaynaklarından uzakta bulunması ve arkası ile yanlarında boşluklar bulunması gerekiyor. Ayrıca buzdolabının güneş ışınlarından uzak kalması, kapılarının uzun süre açık kalmaması, içerisine yemeklerin sıcakken konulmaması, kapı contalarının kontrol edilmesi ve mevsimsel ayarlarının zamanında yapılması gerekiyor. 
Çamaşır Makinesi
Çamaşır makinesi kullanırken, çamaşır makinesinin etrafında boşluklar bırakılması, makinenin kapasitesini aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırılması, fazla deterjan konulmaması, deterjana uygun olan en düşük sıcaklıkta yıkama yapılması gerekiyor. Çamaşırların miktarının ya da kirinin az olması durumunda ekonomik programı tercih etmek fayda sağlıyor. 
Bulaşık Makinesi
Bulaşık makinesi kullanırken, makinenin etrafında boşluklar bırakılması, kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırılması, az miktarda bulaşık bulunması durumunda ekonomik programın tercih edilmesi ve bulaşıkların makineye dizilirken ön yıkamadan geçirilmesi tasarruf yapmayı sağlıyor.
Fırın
Fırın kullanırken, fırının yanıcı ortamlardan uzak bir bölgeye yerleştirilmesi, yiyecekleri pişirirken kapağın gerekmediği durumlarda açılmaması, zorunda kalmadıkça ön ısıtma yapılmaması, donmuş yiyeceği pişirmeden önce çözülmesinin beklenmesi ve pişirme süresinden birkaç dakika önce kapatılması büyük oranda tasarruf yapılmasını sağlar.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.