Elektrik Faturasını Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Soğuk kış günlerinin gelmesi ile beraber elektrik faturalarında da hızlı bir yükselme yaşanıyor. Elektrikli aletlerin sayılarının artması ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen şarj aletleri ile elektrik faturaları da artık cep yakıyor. Peki, elektrik faturasının azaltılması için neler yapılabilir?

Sizin için önerdiğimiz ve manstıklı olacağını düşündüğümüz öneriler;

Doğalgaz ile ısınan evlerde kışın elektrik maliyetinin yükselmesinin en önemli nedeni kombilerdir. Özellikle de yüksek sıcaklıkta sürekli olarak kombinin elektrik sistemi ateşleme devresini çalıştırmak üzere harekete geçer ve bu da elektrik maliyetini arttırır. Bu nedenle çok soğuk olmadığı günlerde kombinizi yüksek derecelere getirmemek size hem doğalgaz faturasından hem de elektrik faturasından tasarruf etme imkanı sunacaktır.

Televizyonlar, bilgisayarlar, uydu cihazları ve şarj aletleri prizde takılı kaldıkları her durumda kapalı olsalar dahi elektrik tüketmeye devam ederler. Bu nedenle örnek vermek gerekirse cep telefonu şarj aletini cep telefonunuzdan çekseniz de prize takılı olduğu için elektrik çekmeye devam edeceği için mutlaka prizden çekmeyi de alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu sayede yüzde 2 oranında enerji tasarrufu sağlarsınız.

Tasarruflu ampuller normal ampullere oranla yıllık yüzde 3 oranında enerji tasarrufu sağladığı için özellikle de uzun süre oturulan oturma odası ve salonlarda bu ampuller tercih edilmelidir.

Otomatik çamaşır makinelerinde mümkün olduğunca kısa programları tercih etmek ve yüksek dereceler yerine düşük derecede çamaşır yıkamak elektrik tasarrufu sağlıyor. Yine hem çamaşır hem de bulaşık makinesinde mutlaka makine dolduğunda çalıştırmak gerekiyor.

Buzdolapları başta olmak üzere tüm beyaz eşyalarda A+ sınıfı enerji tüketimine sahip olan eşyaların tercih edilmesi çok büyük bir önem taşıyor. Bu cihazlar normal cihazlara oranla çok daha düşük bir enerji ile çalıştıkları için büyük oranda enerji tasarrufu sağlıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz