2018 Elektrik KW Fiyatı Ne Kadar Oldu?

 

Teknoloji her geçen gün gelişmeyi sürdürürken yaşanan bu gelişim aynı zamanda insanların elektriğe olan bağımlılıklarını da arttırmaktadır. Kısa süreli yaşanan elektrik kesintileri dahi hayatı adeta cehenneme dönüştürmeye yeterken elektrik kullanım oranları da her geçen gün artmayı sürdürmektedir. Evlerde ve sanayilerde kullanılan elektriklerin yanı sıra artık hibrit teknolojisi olarak adlandırılan elektrikli otomobiller ile elektrik kullanımı her geçen gün artıyor. Elektrik tüketimi artarken elektrik fiyatları da zamlanıyor. Peki, 2018 elektrik KW fiyatı ne kadar oldu?

 

1 KW Elektrik Fiyatı Ne Kadar?

 

 

1000 Watt elektrik tüketimi 1 KW elektrik tüketimine denk gelmekte olup elektrik faturaları KW tüketim cinsinden hesaplanmaktadır. Elektrikli cihazların üzerinde yer alan KW simgeleri cihazın 1 saatlik kullanımının ardından tüketmiş olduğu elektrik tüketimini göstermektedir. Şu anda uygulanan elektrik tarifesine göre 1 KW elektrik tüketim bedeli 0,4612 lira olarak ücretlendirilmektedir.

Tek Zamanlı – Mesken 0,4612 TL
Üç Zamanlı – Mesken Gündüz

0,4592TL

Puant

0,7035 TL

Gece

0,2853TL

2007 – 2018 arası 1KW Elektriğe gelen zam grafiği

 

 

Elektrik faturasında Ödenen Vergilerle KW Birim Fiyatı Yükseliyor

 

 

Ancak bu tutar uygulanan net fiyat olmakla beraber bu tutarın üzerine KDV, kaçak kullanım bedeli, enerji fonu, sayaç okuma bedeli, TRT payı ve dağıtım bedeli gibi çok sayıda ilave vergi eklenmektedir. Eklenen tüm bu vergiler ile beraber elektrik KW kullanım bedeli 44 kuruşa yükselmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde elektrik üretim yetkisi sadece TEDAŞ’a ait olmakla beraber diğer elektrik dağıtım firmaları TEDAŞ’tan satın almış oldukları elektriğin pazarlamasını gerçekleştirmektedir. Bu nedenle yüzde 2 oranında bu fiyatın üzerine ekleme yapılmaktadır.

 

1 KW Elektrik Fiyatı Hesaplama

 

Gerek teknolojinin gelişmesi, gerekse hayatın daha kolay bir şekilde yaşanması için elektriğe ihtiyaç her geçen gün daha da artmaya devam ediyor. Peki, 1 KW elektrik fiyatı hesaplama nasıl yapılıyor?

 

1 KW Elektrik Bedeli Ne Kadar?

 

1000 Watt elektrik tüketimi demek 1 KW elektrik olarak kullanılmaktadır. Elektrik faturalarında da KW cinsinden hesaplama yapılıyor. Elektrikle çalışan cihazların etiket kısımlarında KW simgeleri yer alır. Bu simgelerde belirtilen değerler cihazın 1 saatte kullanacağı elektrik miktarıdır. Şuan güncel olarak elektrik 1 KW bedeli 0.4612 lira olarak hesaplanmaktadır.

Tek Zamanlı – Mesken 0,4612 TL ( Gündüz )

Üç Zamanlı – Mesken 0,4592TL 0,7035 TL ( Puant ve Gece )

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz