Bundan Sonra Her Önüne Gelen Emlakçı Olamayacak!

Hiçbir odaya ve meslek grubuna üye olmadan, vergi ödemeden ve eğitim almadan emlakçılık yapan kişi sayısı her geçen gün artarken bu kişilerin neden olduğu sorunların çözümü için beklenen yasa üzerinde sona gelindi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci sadece İstanbul’da 90 bin emlakçının bulunduğunu belirtti. Bu emlakçılar tarafından daha yüksek komisyon alabilmek için fiyatların yüksek tutulduğu, bunun da konutta köpük oluşturduğunu söyledi.

Eline Çantasını Alan “Ben Emlakçıyım” Diyemeyecek

Yapılacak olan yeni düzenleme ile beraber artık önüne her gelenin emlakçı olamayacağını belirten Bakan Tüfenkci yapılan yeni yasal düzenlemede sona geldiklerini belirtti. Ay sonunda düzenlenecek olan çalıştayda sektör temsilcileri ile buluşacaklarını belirten Tüfenkci gerekli düzenlemeler yapılarak yasa tasarısına son şeklinin verileceğini belirtti. Yasa tasarısı son şekli ile beraber Başbakanlığa sunulacak. Yasa çıktığı anda bundan sonra emlakçılar artık çok sıkı bir şekilde desteklenecek.

Emlakçı Komisyon Oranları Yeniden Düzenlenecek

Yapılacak olan değişikliklerin içerisinde emlakçı komisyonu ve açılacak olan emlak ofisi gibi farklı pek çok konuda madde bulunuyor. Özellikle de emlakçılık yapmak isteyen kişilere sertifika alma zorunluluğu getirilmesi sektörde büyük memnuniyet yaratırken emlakçılık sertifikası ya da gayrimenkul danışmanlığı sertifikası olmayan kişiler yasa çıktığı anda emlakçılık yapamayacak. Sektörde herkesin uyması gereken standart kurallar getirilecek ve bu kurallara uymayan kişilerin emlakçılık yapmalarına kesinlikle izin verilmeyecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz