Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Çalışan herkesin ortak hayali emekli olabilmektir. Ülkemizde emeklilik için getirilen yaş sınırı ile emekli olmak zorlaşsa da yine de “emekli olduğumda nasıl daha yüksek maaş alabilirim?”, “yüksek emekli maaşı için ne yapmalı?” gibi soruların yanıtları aranarak yüksek emekli maaşı almanın yolları araştırılmaya devam ediliyor. Peki, emekli maaşının yüksek olması için ne yapılmalı, emekli maaşı nasıl yükseltilir?

Borçlanma Hakkını Tavandan Kullanın!

Emekli maaşını yükseltmek için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biride borçlanma yapmanız durumunda tavandan borçlanmaktır. Bu şekilde emekli maaşı en az yüzde 70 oranında artış gösterecektir. Yine Bağ-Kur emeklisi olmak yerine SSK emeklisi olmak daha yüksek maaş anlamına gelir. Bu nedenle 2000 senesinden önce kaydı olan Bağkurluların SSK’ya geçiş yapmaları halinde maaşlarında yüzde 15 – 20 arasında bir artış olur.

Maaşınızın Düşük Gösterilmesine İzin Vermeyin

Ne yazık ki ülkemizin en büyük sorunlarından biride işverenlerin çalışan kişilerin maaşlarını asgari ücret üzerinden yatırmasıdır. İşveren bu şekilde daha az vergi ödemenin yollarını ararken ne yazık ki yapılan bu davranış çalışan kişinin daha düşük emekli maaşı almasına neden olur. Bu nedenle elinizden geliyorsa maaşınız kaç liraysa o tutar üzerinden gösterilmesine çalışın. Emeklilik başvuru formu doldururken bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler alanında mutlaka eş ve çocuklar gibi bilgileri doldurun. Ek iş yapıyorsanız bunun da kazancını beyan edin ve bunun üzerinden verginizi ödeyin. Emekli maaşınızın yüzde 50 oranında artmasını sağlayacaktır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz