Emekliler Arsa Arazi Vergisenden Muaf mıdır?

Vergi muafiyetinin amacı geliri olmayan vatandaşlardan emlak vergisi almayarak yaşamına kolaylık getirebilmekten kaynaklanmıştır. Konut bir zorunlu ihtiyaçtır fakat arsa zorunlu bir ihtiyaç değildir. Dolayısıyla Emekliler arazi vergilerinden muaf olmamaktadır. Konut için emlak vergisi hususu aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır

Emekli emlak vergisi öder mi?

Merak edilen bir konu olabiliyor, emeklilerin emlak vergisi ödeyip ödemeyeceği konusu… Yılda iki eşit taksit şeklinde ödenebilen emlak vergisini kimlerin ödeyip ödemediği merak mı ediyorsunuz? Emeklilerin hangi grupta yer aldığına gelince.. Özellikle emekliler hem vergi ödemek ile yükümlü hem de vergi ödemesinden muaf tutulanlar grubunda yer alıyor. Hangi emekliler emlak vergisi ödüyor, hangi emekliler emlak vergisi ödemiyor? Emlak vergisinden muaf tutulan bir emeklinin, bir tek gelirinin emekli aylığı olması ve Türkiye sınırları içerisinde brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeninin bulunması gerekiyor. Emlak vergisi mükellefi olan emekliler ise; tahmin yürütülebileceği üzere, emekli aylığından hariç farklı bir geliri daha bulunanlar; çalışanlar ve birden fazla konuta sahip olanlardır.

Örnek verecek olursak; çalışmayı çok seven ve emekli olunca da boş kalmamak için, kendini çok fazla yormayacak, ufak tefek işlerde çalışmayı düşünenler olabiliyor. Belki amaçları gelirden çok oyalanmak olabilir. Bir böyle kesim var ve bir de birden fazla konut sahibi olanlar var. Bunlar için de yine durum geçerli. Yani bu kesim de yine emlak vergisi mükellefi olan grup arasındadır. Ya da emekli aylık haricindeki herhangi bir yerden gelir elde edenler de yine bu gruba girmektedir. Fakat engelli vatandaşlar için durum farklı olmaktadır. Çalışma hayatına devam eden emekliler emlak vergisi avantajından yararlanamamalarına rağmen, engelliler emekli olduktan sonra çalışsalar bile, birden fazla konuta sahip olmadıkları taktirde emlak vergisi ödemezler. Bu da engellilere tanınmış bir ayrıcalık sayılabilir.

Yani bu durumda, eğer emekli olup çalışmıyor; herhangi bir başka geliriniz de yok ise ve 200 metrekareyi geçmeyen tek bir meskeniniz varsa, emlak vergisinden muafsınız demektir. Bu gibi kanunlar sayesinde kolaylık sağlanmaktadır. Her insanın ekonomik gücü elbette aynı değil ve elbette kimileri bazı paraları rahatlıkla ödeyebilirken, kimileri de aynı miktardaki parayı denkleştirmek için o kadar fazla çaba sarf ediyor ki.. Hâl böyle olunca da insanlara sağlanılan ekonomik kolaylıklar, insanların bir nebze de olsa yüzünü güldürebiliyor.

Türkiye ekonomik anlamda değişik dönemlerden geçmiştir. Kimi zaman krizin teğet geçmesi gibi mesela.. Kriz belki herkese bir nebze vuruyor olabilir fakat asıl kriz zamanlarından etkilenen kesim ekonomik güç bakımından zayıf kesim olabiliyor. Yardımlaşmak gerektiği ortada fakat gerektiği kadar yapabiliyor muyuz bunu? Yoksa hâlâ komşumuz aç iken tok mu yatıyoruz kendimiz? Bu vicdan muhasebesini iyi yapmak gerekir. Vicdanınızı dinleyin.. İşte tüm bu kanunlar insanlara yardım amaçlı çıkarılan kanunlar. Bunu nereden mi anlıyoruz? Bazı emekli vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutuluyor. Yani tüm emekli vatandaşların ödemesi zorunlu değil. Bu da yukarıda belirtildiği şartlar dahilindeki muaf tutulan grup için kolaylık demektir. Gücü yetebilen emekli vatandaşların ise emlak vergisini ödemeleri bekleniyor. Sizce mantıklı olan da bu değil mi zaten? Gücü yetmeyene kolaylık sağlanmasında tuhaf bir durum yok sanki değil mi? Kendinizi o emekli vatandaşların yerine koymayı deneyin.

Empati yapın yani. Bir konutunuz var, 200 metrekareden az ve emekli aylık gelirinizin dışında herhangi bir temin ettiğiniz gelir yok. Muaf tutulmayı mı beklersiniz muaf tutulmamayı mı? Olması gereken hangisi sizce? Mantıklı düşünmek gerekir her zaman. Emekli iseniz ve emlak vergisi ödeyip ödemeyeceğiniz konusunu merak ediyorsanız, internetten detaylı bilgiler bulma imkânı yakalayabilirsiniz ya da yetkili bir kişi ile direkt muhatap olabilirsiniz. Fakat ayrıntılı bilgi öğrenmeniz sizin için faydalı olabilir. Kategorinize göre erken tedbir almak gereken durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz