Emekliler Çevre Temizlik Vergisinden Muaf Tutulur mu?

Tek gayrimenkul sahibi olan ve başka bir geliri olmayan emekliler emlak vergisini ödemekle yükümlü olmuyor. Merak edilen sorular arasında emlak vergisinden muaf tutulan emeklilerin, çevre temizlik vergisini ödemekle yükümlü olup olmadıkları.

Dilekçe ile belediyeye müracaat eden emekliler, tek gayrimenkul sahibi ve emekli gelirinden başka hiçbir gelire sahip olmadığı sürece emlak vergisinden muaf tutulabiliyor.

Çevre Temizlik Vergisini Kimler Öder? Emekliler Muaf Tutulur mu?

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, konut ve işyeri kullanıcıları tarafından ödeniyor olup, ödemeleri emlak vergisi ile aynı dönemde oluyor.
Emlak vergisinin aksine, emekliler çevre temizlik vergisinden muaf tutulmuyor ve ödemekle yükümlü tutuluyorlar. Fakat bazı nitelikler dahilinde çevre temizlik vergisine indirim uygulanabiliyor.

Çevre Temizlik Vergisinde İndirim

Bu konu ile alakalı olarak, 2565 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44. Maddesinin on ikinci fıkrasında, “Bakanlar Kurulu; beşinci fıkradaki tarifede yer alan bina gruplarını belirlemeye ve bu maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarında yer alan tutarları yöreler, belediyelerin nüfusları ve bina grupları itibarıyla ayrı ayrı dörtte birine kadar indirmeye veya yarısına kadar artırmaya yetkilidir.” hükmü yer alıyor.

Yukarıda belirtilen hükmün verdiği yetkiye dayanılarak, 13/12/2005 tarihli ve 2005/9817 sayılı konmuş olan, Bakanlar Kurulu Kararının ekindeki Kararın 7. maddesine göre; konut, işyeri ve diğer şekilde kullanılmakta olan binalar için belirlenmiş olan tutarlar, büyükşehir belediye sınırları içinde bulunanların haricinde kalkınmada öncelikli yörelerdeki belediyeler ile nüfusu 5000’den az olan belediyelerde yüzde 50 indirim uygulanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz