Emekliler, tek mülk sahibi olduklarında ve söz konusu mülk 200 metrekarenin altında olduğunda emlak vergisinden muaf tutulabiliyor. Bu muafiyetin yanı sıra emekliler için birtakım

Emekliler İçin Emlak Vergisi Avantajları
Emekliler, tek mülk sahibi olduklarında ve söz konusu mülk 200 metrekarenin altında olduğunda emlak vergisinden muaf tutulabiliyor. Bu muafiyetin yanı sıra emekliler için birtakım avantajlar daha bulunuyor.
Emlak Vergisinden Muaf Olan Emekliler
Emekliler, 200 metrekareden büyük olmayan tek konut sahibi olmaları, Sosyal Güvenlik Kurumlarından (Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR) aldıkları aylıktan başka bir gelirleri bulunmamaları takdirinde emlak vergisinden muaf tutulabiliyor.
Başka Geliri Olan Emekliler İçin Emlak Vergisi
Sosyal Güvenlik Kurumlarından almış oldukları aylık gelir dışında bir geliri olmayan emekliler, emlak vergisi ödemekle yükümlü olmuyor. Fakat söz konusu aylığın dışında yeni gelir elde ettikleri takdirde emlak vergisi muafiyeti ortadan kalkıyor. Fakat faiz ve repo gelirleri için durum değişebiliyor. 2016 yılında elde edilmiş olan mevduat faizi ve repo benzeri gelirleri 30 bin TL üzerinde olmadığı takdirde, tek konut sahibi olan emekliler için muafiyet devam ediyor.

İki Konut Sahibi Emekliler
Emekliler, emlak vergisinden muaf olmak için tek gelir sahibi olmalarının yanı sıra tek konut sahibi de olmak zorunda. İki konutu olan emekliler, söz konusu konutlar 200 metrekarenin altında da olsa emlak vergisini iki konut için de ödemek zorunda kalıyor.

Yazlıkta İkamet Eden Emekliler 
Tek konut sahibi olan emekliler, yazlıkları için emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Fakat yazlık, devamlı olarak ikamet edilen yer olarak kullanılıyor ise ve 200 metrekarenin üzerinde değilse muafiyet söz konusu oluyor.
 Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı’nın özelgesinde, yazlık sahibi olan emekliler için ilave belge istenmeyeceği; “Belediyelerce, emlak vergisi işlemlerinde mükellefler tarafından bildirilen hususların teyidinin, mükelleflerden belge istenmeden ilgili kurum ve kuruluşlardan yapılması gerekmektedir. Buna göre, indirimli oran uygulaması ile ilgili olarak mükellefin beyanı ve taahhüdü yeterli olup bunun yanı sıra, söz konusu binanın ikamet amacıyla kullanılmadığının (yazlık, dağ evi vb. olduğu) ikametgâh belgesi, elektrik, su ve telefon faturası ödemeleri gibi bilgilerle tespit edilmesi mümkün bulunmakta olup gerçek dışı beyan ve bilgi verilmesi halinde cezalı emlak vergisi tarhiyatı yapılacaktır.” şeklinde belirtiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.