Emeklilere Emlak Vergisi Muafiyeti ve Tanınan Diğer Haklar Nelerdir?

Hayat koşulları altında ezilen ve geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerin desteklenmesi amacı ile vergi kanunlarında da değişiklikler yapılmaya devam edilirken ne yazık ki bu haklardan haberdar olmayan çok sayıda emekli bulunuyor. Emekliler aranılan şartları taşımaları durumunda vergi ödemelerinden muaf tutulurken aynı zamanda emekli maaşına haciz konulması hususunda da emeklinin kendi rızası kabul ediliyor. Yani emekli istemediği takdirde emekli maaşına haciz konulamıyor.

5 Yıl Geriye Dönük Ödediğiniz Paraları Geri Alabilirsiniz

Ülkemizde şu anda 12 milyon emekli bulunurken bu emeklilerin muaf tutulduğu pek çok alan bulunuyor. Bunlardan biride emlak vergisi muafiyetidir. Emeklilere emlak vergisi muafiyet şartları arasında emeklinin emekli maaşı dışında başka bir gelirinin bulunmaması, konutlarının 200 metrekare büyüklüğü aşmaması ve tek konut olması şartları bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan emeklilerin konutları için emlak vergisi ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Kişinin belediyeye daha önceden emlak vergisi ödemesi yapması durumunda belediyeye başvuruda bulunarak geriye dönük olarak 5 senelik ödemeyi alma hakkına sahiptir.

Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Yasalar gereği emekli maaşına haciz konması mümkün değildir. Buna rağmen bankalar ne yazık ki imzalatmış oldukları sözleşmeler nedeni ile maaşa haciz yapabilmektedir. Burada emekli olan kişinin kredi sözleşmesi ve kredi kartı sözleşmesi imzalarken dikkatli olması ve böyle bir madde bulunup bulunmadığını sorgulaması gerekir. Bunun dışında kalan nafaka ve SGK alacakları dışında emekli maaşına haciz konması yasalar kapsamında mümkün değildir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz