Emeklilere Ev Alma Rehberi

 

İnsanların emekli olmadan önce emeklilik hayallerinde her daim emekli olduktan sonra yaşayacakları yerlere göre hayaller kurduklarına şahit olmaktayız. Kimisi emekli olduktan sonra memleketinde yaşamayı tercih ederken, kimisi sahil kasabasında, kimisi de emekli olduktan sonra yaşanacak yerler nereler şeklinde araştırma yaparak emekli olacağı günü beklerken araştırmasını yapar. Peki, emeklilik döneminde ev sahibi olmadan önce nelere dikkat etmelisiniz işte detaylar…

Konum Çok Önemli!

 

Emekli olduktan sonra genelde insanlar köylerine, sahil kasabalarına vs. insanlardan uzak, kalabalıktan yoksun olan dinlenebilecekleri bölgeleri seçerler. Bu seçim oldukça güzel olmakla beraber ulaşım, alışveriş, hastane veya sosyal alanların yakın olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Nasıl Bir Ev Olmalı?

 

Emekli olduktan sonra başka bir şehirde ev satın alacak olan emeklilerin konuma önem vermelerinin yanı sıra mutlaka evin metrekaresi, balkon sayısı, cephesi gibi önemli konuları araştırarak daire satı almaları gerekiyor. Binanın yaşı, rutubeti, asansörü gibi işlemler unutulmamalıdır.

Profesyonel Destek Gerekebilir!

 

Yıllarca çalıştığınız kalabalık şehirden emekli olduktan sonra ayrılmayı düşünüyorsanız gideceğiniz bölgede nereden ev satın almanız gerektiği konusunda bilirkişilerden destek almanız en doğru kararlardan birisi olacaktır. Özellikle emekli olduktan sonra yaşanacak yerler adı altında araştırmalarınızı internet üzerinden yapıyor olsanız bile bilene sormanızda fayda olacaktır.

Emeklilere TOKİ Projeleri Atlanmamalı

 

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) emeklileri ev sahibi etmek için toplu konut projeleri yapmaktadır. TOKİ emeklilere özel TOKİ evlerinde %25 ‘lik bir kontenjan ayırıyor.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz