Emeklilerin yaşamış oldukları konutlar içim emlak vergisi ödemediklerini belirtelim. Bu bakımdan eğer sizlerde emekli ve yeni düzenleme hakkında pek bir bilginiz yoksa eğer, daha önce ödediğiniz vergileri geri alabileceğinizi belirtelim.

Emekli kişiler, kendi oturdukları konutlar için emlak vergisi ödemek zorunda değil. Yeni düzenleme ile beraber emekli kişilerin daha önce ödemiş oldukları vergileri geri alabilecekleri belirtildi. Emlak vergisi şartları gereği düzenlemeden habersiz olan vatandaşların, geçtiğimiz 5 yıl içerisinde ödemiş oldukları geri alabilmek için iade talebi oluşturmaları gerekiyor.

200 metrekare ve tek meskeni geçmeyecek!

Emekli sandığı, SSK ve bağkurdan emekli olan kişilerin 200 metrekareyi geçmeyecek şekilde tek meskene sahip olmaları halinde emlak vergisi ödemeleri gerekmiyor. Bu muaf durumundan faydalanmak için, ek bir gelirin olmaması ilk şart olarak belirtiliyor. Kısacası eğer emekliyseniz çalışmamanız gerekiyor. Emekli maaşı dışında eğer herhangi bir meslek gurubunda çalışıp gelir sağlıyorsanız eğer, tarım, ticari veya gayrimenkul geliri ile faiz gelirleri dahil geliriniz olmaması gerekiyor.

Muafiyet durumunun geçerli olması için bizzat sizin o evde oturmanıza gerek yok. Kısacası evi kiraya verenlerinde bu durumdan muaf olduğu biliniyor. Ancak kendi oturduğunuz evinde kiralık olması şart. Eğer birden fazla konutunuz varsa, bu durumdan faydalanamazsınız. 200 metrekareden büyük bir eviniz varsa eğer, bu durumdan faydalanmanız mümkün değil. Bu bakımdan emekli olanlar, emlak vergisi ödemek zorunda değiller.

Başka kimler faydalanabilir?

Emlak vergisi ödemek zorunda olmayan kişiler, ev hanımları başta olmak üzere, dul ile yetimler ve gazi ile şehit yakınları ile beraber son olarak engelli vatandaşlarda ödemek zorunda değil.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz