Çalışan Emekliler İçin Emlak Vergisi

Taşınmaz mal sahiplerinin, her yıl eşit iki taksit halinde ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi için bazı istisnalar bulunuyor. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilen emeklilerin, çalıştıkları sürece emlak vergisi ödeyip ödemeyeceği merak ediliyor.

Emlak Vergisi

1986 yılından bu yana ödenen emlak vergisi, bina vergisi ve arazi vergisi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sahip olunan taşınmaz malın değerine göre hesaplanan vergi bedeli, her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor.

İndirimli Emlak Vergisi

Emlak Vergisi Kanununa göre, kurul tarafından belirlenecek olan oranda vergi indiriminden yararlanabilmek için Türkiye sınırları içerisinde brüt yüzölçümü 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken sahibi ya da intifa hakkı sahibi olmak gerekiyor. Bu şartlara uyan mesken için indirimli vergiden faydalanabilecek kişiler şu şekilde sıralanıyor;

– Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler,

– Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları emekli, dul, yetim, ölüm ve malûliyet aylığından ibaret bulunanlar,

– Gaziler,

– Şehitlerin dul ve yetimleri.

Çalışan Emekliler İçin Emlak Vergisi

Emekli olmasına rağmen çalışan tek mesken sahipleri, emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Fakat engelli vatandaşlar için farklı bir uygulama söz konusu oluyor. Engelli vatandaşlar, emekli olmalarının ardından çalışmaya devam ediyor ise tek mesken şartı sağlandığı takdirde emlak vergisi muafiyetinden faydalanabiliyor. Dükkan ve işyeri vasfı taşıyan gayrimenkuller muafiyet kapsamına girmediği için, bu taşınmazların vergi ödemelerinin yapılması gerekiyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz