Akitli tapu işlemleri ve akitsiz tapu işlemleri nedir? Bu işlemlerde ne gibi haklar geçerli ve geçerli olmayan haklar neler? Merak ettiğiniz tüm detayları sizler için açıklıyorum…

Akitli tapu işlemleri neler?

Akitli tapu işlemleri denildiğinde, tapu sicil müdürlüğünde resmi bir şekilde senet düzenlenir ve bu şekilde olan işlemlerde akitli tapu işlemleriyle karşılaşırız. Hem satış hemde bağış gibi taksim durumları ölünceye dek bakma akdi gibi beraberinde ipotek ile irtifak haklarını akitli işlemler arasında gösterebiliriz. Kanun kapsamında ise akitli tapu işlemleri için 26 madde de bazı açıklamalar yer alıyor.

Madde 26‘da yazan açıklamalara baktığımızda mülkiyetlerin gayri olan aynı hakları ile müşterek arz hissedarlarının yada birbirlerine olan muttasıl gayrimenkul sahipleri arasında birinin yada bazılarının gayrimenkul üzerinde hazır olan yada inşa edilecek bir kattan itimale elverişli olan bir bölümün temin garantisi edilerek kanun kapsamında 753 maddede yer alan esaslara göre irtifak hakkı tesisi ile tesisi vadine resmi senetlerin tapuda sicil müdürü ile sicil görevlilerince tanzim edileceği belirtiliyor.

 Akitsiz tapu işlemleri nedir ve akitli işlem ile farkları nelerdir? Bugün sizlere akitsiz tapu işlemlerini de açıklayacağım.

Akitsiz tapu işlemleri nedir?

Tapu sicil görevlilerinin işlem yapmasını sağlayan birçok durumda kit düzenlemesine gerek yok. Akitli tapu işlemlerinde resmi bir senet düzenlemesi gerekirken, akitsiz işlemlerde ise bu zorunluluk bulunmuyor. Bu bakımdan taraf teşkil etmeksizin mülk sahibi ile alakalı hakların tek tarafı beyan edilmesi sonucu ortaya çıkan bir işlemdir. Bu bakımdan şahsi haklar grubunda yer alan işlemler akitsiz olarak işlenmektedir.

Kanunun 26. maddesinde yer alamayan işlemler ise akitsiz işlemler olup, senet yerine tescil işlem belgesi düzenlenecektir. Bunlara örnek verecek olursak eğer, Aile konutu şerhi ile Ayırma istemi ve Hükmen kamulaştırma gibi örnekler verebiliriz.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz