Ev Satın Almak İsteyenler ile İlgili İstatistikler

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, ERA Türkiye tarafından yürütülen araştırma sonuçlarını değerlendirdi. Araştırma, gayrimenkul satın almak isteyenlerin satın alma sürecini inceliyor.

En Çok Araştırma İnternetten Yapılıyor

Araştırma sonuçlarına göre ilk kez ev satın alanların yüzde 75’lik bir oranı 35 yaş altı kişilerden oluşuyor. Satın alma süreci 12 haftalık bir zaman dilimine yayılıyor ve ev ile ilgili en çok araştırma internet üzerinden yapılıyor. Küçük yatırımcılar genel olarak taşınmaz malın yirmi kilometre çevresinde bir alanda arama yapıyor. Satın alma eğiliminde olan potansiyel müşterilerin yüzde 50’den fazla bir kısmı halihazırda taşınmaz arayışında oluyor. Alıcıların yüzde 33’lük bir oranı ilk kez ev alırken, yüzde 66’lık bir oranı ise ikinci ya da daha fazla sayıda mülk satın alma tecrübesine sahip oluyor. Satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40’lık bir oranı internet, yüzde 33’lük bir oranı gayrimenkul danışmanı, yüzde 5’lik bir oranı inşaat şirketi ve yüzde 1’lik bir oranı ise yazılı medya ilanı aracılığı ile ev sahibi oluyor.

Piyasaya Çıkılan Fiyatla Satın Alınan Fiyat Eşleşmiyor

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki, alıcıların araştırdıkları fiyat ile satın aldıkları fiyatın eşleşme oranının yüzde 33 seviyesinde olduğuna dikkat çekerek şu açıklamaları yaptı:

“Alıcının piyasaya çıktığı fiyatla satın aldığı fiyatın eşleşmediğini görüyoruz. Bu durumun iyi analiz edilmesi ve profesyonel bir danışman tarafından hizmet alınması bu kısır döngüyü eritebilecek iki etken olarak ele alabiliriz. İnşaat şirketlerinin artık gelenekselleşen yöntemlerle mevcut ya da henüz bitmemiş olan konutlarını satmaya çalıştıkları, gayrimenkul sektöründe yaygın olarak görülen bir satış tekniği kapıdan içeri giren müşteriye elindeki gayrimenkulü satmak şeklinde gerçekleşiyor. Bugünün yoğun ve hızlı pazar dinamiklerine cevap veremeyen bu yöntemler, müşteri etkileme konusunda da oldukça yetersiz kalıyor. Günümüzde geleneksel yöntemleri kullanan brokerların proaktif pazarlama yapamadığını görüyoruz. Oysa başarılı bir satış için temel dayanak; hedef kitleyi tam olarak tanımaktan geçiyor.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz