Emlak Alırken Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak satın alırken tapu belgesinde ve tapu dairesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktalar, tapu memurunun göstermesi gerekenler ve emlak satın alırken bulundurulması gerekenler olarak sıralanıyor.

Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak satın alım işlemleri esnasında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünen kişilerin, alanında uzman bir kişiden yardım alması faydalı olabiliyor. Emlak satın alırken, tapu memurundan tapu kütüğünün ilgili sayfasının gösterilmesini talep etmek gerekiyor.

Satın alınacak olan gayrimenkul üzerine ipotek olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca gayrimenkul üzerinde haciz şerhi, aile konutu şerhi gibi kısıtlayıcı şerhlerin de olmamasına özen göstermek gerekiyor. Söz konusu şerhlerin bulunduğu gayrimenkul satın alındığı takdirde, satın alan kişi gayrimenkule yüklü olarak sahip oluyor.

İpotek tescili bulunan gayrimenkul satın alındığı zaman, gayrimenkulün borçlu olduğu kişi borcunu alamadığı takdirde ipotekli gayrimenkulü satışa çıkartarak borcunu tescil edebiliyor. Böylece gayrimenkulü sonradan satın alan kişi mağdur oluyor.

Emlak Alırken Bulundurulması Gereken Belgeler

Emlak alırken, tüm hukuki işlemlerde gereken belgelerin bulundurulması gerekiyor. Öncelikle nüfus kimlik belgesinin bulundurulması gerekiyor. Vekalet söz konusu ise vekaletin bulundurulması gerekiyor. Ayrıca tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi öncesinde gerekli harçların ödenmesi ve bunu belirten makbuzun belirtilmesi gerekiyor. Zorunlu Deprem Sigortasının da yaptırılması ve sigorta poliçesinin bulundurulması da gerekiyor. Bunlara ek olarak, satışa konu olan gayrimenkule ait emlak vergisi borcunun bulunmadığına dair temyiz belgesinin de bulundurulması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz