Emlak Bankası Yeniden Faaliyette Olacak

90 yıllık Emlak Bankası, 2001 yılına kadar tasfiye kararı alınmış olup, kuruluş aşaması değerlendirme altına alındı. Bankanın 2018 yılında tekrardan faaliyeti geçmesi planlanıyor.

Yatırım Bankası

Ülkedeki inşaat sektörüne destek vermek, gereken kredileri sağlamak ve yetimlerin hakkını korumak amacı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından 3 Haziran 1926 tarihinde kurulması adına talimat verilen ve 1990’lı yıllarda meydana gelen yolsuzluklar nedeni ile 2001 yılına dek tasfiyesi yönünde karar alınan Emlak Bankası, 2018 yılında yeniden faaliyete geçecek. Yatırımlara finansman sağlamak ve konut sektörüne destekte bulunmak adına açılan Emlak Bankası için gerekli çalışmaların yapılması adına bir yıllık süre tanınıyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından 2018 yılında tekrardan faaliyete geçmesi planlanıyor.

Yerli Üretime Dönük Yatırımlara Destek

Bankanın Genel Müdürü Zeki Sayın, bankanın yatırımcı rolünü üstlendiğini ve yerli üretim adına yapılan yatırımları destekleyeceğini belirterek, “Hatta burada banka yatırımcı rolü üstlenecek, yatırımı gerçekleştirip yönetimini proje sahiplerine bırakacak. Böylece yerli üretime dönük yatırımlar desteklenecek. Ayrıca tarım kesiminin en önemli problemlerinden biri olan toprak birleştirmesi de bankanın ana faaliyetlerinden biri olacak. Toprak birleştirmesine dönük projeler özel olarak desteklenecek. Banka, yatırımı direk kendisi yapacağı için faiz almayacak. Projenin gelirine ortak olacak. Yani bir nevi faizsiz yatırım bankası olacak. Bu özelliği ile de çok şubeli bir banka olmayacak. Gerektiği kadar şube açılacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz