Emlak Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

Emlak Vergisi beyannameleri, ilgili taşınmazın bulunduğu ilçe belediyesine yapılır. Bu bildirimler, belediyelerden ücretsiz olarak yapılır. Her sene tekrar tekrar emlak vergisi beyan etmek zorunluluğu bulunmaz. Yapılması gereken tapu dairesinde taşınmaz ile ilgili satış işlemi yapıldıktan sonra Belediyelerin emlak servisine gelerek gayrimenkulün sizin mülkiyetinize geçtiğini yazılı bir şekilde beyan etmenizdir. Bununla birlikte satın aldığınız veya üzerinize herhangi bir intikal yoluyla geçen taşınmaz size o yılın son üç ayı içerisinde size geçmişse bu üç ay içinde belediyeye beyan verme zorunluluğu bulunmaktadır. Vergi değerinin değiştiği bütçe yılının sonuna kadar (vergi mükellefinin değişimi, arazi ve arazi transferi vb.) Sonuna kadar, ilgili belediye 3 ay içinde bildirimde bulunulmalıdır .

Emlak Beyanı ile ilgili geçerli beyan süreleri şu şekilde 

Mülk sahibi olan kişi; yıl sonuna kadar ilgili belediye beyan vermeli. Gayrimenkulu sene başında satın almışsanız sene sonuna kadar beyan verebilirsiniz. Satın alma tarihi, yılın son üç ayına karşılık gelirse, Örnek olarak Ekim/Kasım/Aralık aylarında alınıyorsa, alındı ​​tarihinden itibaren üç ay içinde bildirilmelidir.

Gayrimenkulü satın aldığınızda emlak vergisi zaten o sene için tapu satış işlemi yaparken ödenmesi mecbur kılındığı için o seneki emlak vergileri ödenmiş oluyor. Yani gayrimenkul satın alan kişiye o yıl için emlak vergisi sıfırlanmış olarak devir oluyor.Mülkün satın alındığı yıl gayrimenkul vergisi satıcıya aittir. Yeni sahibinin satışından sonraki yıldan itibaren emlak vergisi ödemeye başlıyor.

Emlak Beyannamesi için gerekli evraklar

Belediyeye Emlak beyanı için; Tapu belgesinin fotokopisi, kimlik belgesi,varsa iskan ve tapu kayıtları ile birlikte emlak beyan formunu usulüne uygun doldurarak Belediyelerin Emlak servisine beyan verebilirsiniz. Emlak beyan formunu gişe memurundan temin edebilirsiniz.

Emlak vergisi üç bölüme ayrılmıştır: bina, arsa ve arazi. Bu nedenle, gayrimenkul beyanlarında arazi, arazi ve binalar için ayrı bir beyan yapılması gereklidir. Başka bir deyişle, mülklerin her türü için ayrı ayrı forum doldurulmalıdır.

Emlak vergisi Geç Ödenirse Ne Olur?

Emlak Vergisi beyan edilmezse ve emlak vergi ödemeleri ertelenirse, gecikme faizi ve vergi cezası uygulanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz