Emlak Brokeri ve Gayrimenkul Danışmanı Arasındaki Farklar

Emlak brokeri ve gayrimenkul danışmanı zaman zaman birbirleri ile karıştırılabiliyorlar. Aynı sektörde bulunan iki farklı mesleğin, elbette birbirinden ayrıştırıcı farkları bulunuyor.

Emlak Brokeri Kimdir?

Emlak brokeri, emlak alım satımına aracılık eden emlak ofislerinin işleyişini düzenleyen, ofis yönetimini sağlayan kişilere “emlak brokeri” denir. Ofisin sahibi de aynı kişi ise “broker owner” adı verilir. Ofis sahibi farklı biri ise broker ve owner rolleri de ayrışacaktır.

Gayrimenkul Danışmanı Kimdir?

Gayrimenkul danışmanı, emlak ve diğer gayrimenkullerin alım satımı veya kiralanmasından sorumlu kişidir. Gayrimenkul konusunda müşterileri bilgilendirme ve yönlendirme gibi pek çok görevi olan danışmanlar, kurumsal çalışan büyük inşaat firmalarının konut projelerinin tanıtımı, konut edinmek isteyen kişilere projenin anlatılması gibi konularda önemli bir görevi yerine getirirler. Arsa konut, dükkan ve ofis gibi satış alanlarında her firma farklı sayılarda emlak danışmanını bünyesinde bulundurmaya ihtiyaç duymaktadır.

Emlak Brokeri ve Gayrimenkul Danışmanı Arasındaki Farklar

Emlak brokeri, franchising alarak kendi bayisini oluşturan ve iş yeri sahibi olan kişi oluyor. Bünyesinde bulundurduğu gayrimenkul danışmanları ile birlikte çalışarak hizmet veriyor. Emlak brokeri ve gayrimenkul danışmanını birbirinden ayıran temel unsur da emlak danışmanlarının gerçekleştirmiş oldukları satış işlemleri üzerinden yüzde elli prim alması ve ofis giderlerini karşılamakla yükümlü olan emlak brokerlerinin sahip olduğu sorumluluklara sahip olmaması olarak biliniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz