Emlak Danışmanlarının En Çok Yanıtladığı 6 Soru Hangisi?

Yapmış oldukları iş gereğince gün içerisinde birbirinden farklı profillerle karşı karşıya kalan emlak danışmanları için yaşadıkları her deneyim mesleki açıdan eşsiz bir kaynaktır. Genelde müşterileri ile soru cevap şeklinde ilerleyen bir sohbet içerisine giren emlak danışmanları bu soruları ne kadar iyi yanıtlarsa anlaşmayı yapma şansları o kadar artmaktadır. Peki, emlak danışmanlarının en sık rastladığı sorular ve vermeleri gereken en uygun yanıtlar nelerdir?

  1. Ne Kadar Süredir Gayrimenkul Danışmanı Olarak Çalışıyorsunuz?

Size en büyük artıyı kazandıracak sorudur. Eğer bu alanda mesleki deneyiminiz bulunuyorsa soruyu sene belirterek yanıtlayabilirsiniz. Mesleğe yeni başladıysanız müşterinizin gözünde sizi deneyimsiz kategorisine sokacak bir yanıt vermek yerine onu tatmin edecek şekilde yapmış olduğunuz başarılı projelerden söz edebilirsiniz. Bölgenize hâkim olduğunuz hissini verin ve profesyonel olduğunuzu kanıtlayan örneklerden bahsedin.

  1. Yakın Zamandaki Başarılarınız Nelerdir?

Gerek emlak satmayı gerekse de kiralamayı düşünen kişiler için daha önceki mesleki başarılarınız çok önemlidir. Özellikle de son 6 aylık dönemdeki kiralama ve satış grafiğiniz başarınızı ortaya koyması açısından müşterileriniz tarafından merak edilir ve öğrenilmek istenir. Bu nedenle yapmış olduğunuz her satış ve kiralama hizmetini not alın.

  1. Evin Satış / Kiralama Bedeli Ne Olmalıdır?

Çoğu kişi kafasında bir fiyat teklifi ile emlak danışmanına başvuruda bulunur. Ancak bu fiyat çoğu zaman olması gerekenin çok üstündedir. Bu nedenle müşterinize karşı dürüst olun ve görüşmeye gitmeden önce aynı bölgede bulunan fiyatları değerlendirerek kendinizi görüşmeye hazırlayın. Piyasadaki fiyatları öğrenin ve müşteriniz bunun üzerine çıkarsa onu bilgilendirerek uyarmaktan çekinmeyin.

  1. Evim Ne Kadar Sürede Kiralanır / Satılır?

Geçecek olan süre size başvuruda bulunan müşteriniz için çok önemlidir. Asla kesin bir tarih vermeyin ve soruya soru ile karşılık vermeye çalışın. Taşınmazın hızlı bir şekilde kiralanması ya da satılması için gerekli olan uyarılarda bulunun. Örneğin fiyatın aşırı tutulması ya da evin tadilat geçirmesi gibi sorunlar bulunuyorsa bunların yapılmasının satış fiyatını olumlu etkileyeceğini belirtin.

  1. Evin Satış Nedeni Nedir?

Ev almak isteyen kişiler için ev sahibinin evi satış nedeni çok önemlidir. Verilecek olan hatalı bir cevap evin fiyatı hakkında pazarlık konusu olacağı için emlak danışmanı bu soruya oldukça usta bir şekilde yanıt vermelidir.

  1. Benimle Nasıl İletişim Kuracaksınız?

Her müşteriniz kendisi ile yakından ilgilenmenizi ve taşınmazı için yüksek ilgi göstermenizi bekler. Bu nedenle sıklıkla iletişime geçilmesini ister. Müşterinize tercih ettiği iletişim yöntemi hakkında soru sorun ve bu yöntem üzerinden ona sık sık bilgilendirmede bulunun. Örneğin e posta almak istiyorsa düzenli günlük olarak bilgilendirme mailleri gönderin ve onu durumdan haberdar edin. Gerek ilanın görüntülenme sayısı gerekse de eve yapmış olduğunuz ziyaret sayıları hakkında haftalık bilgilendirme mesajları gönderin.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz