Emlak Değerlemede Değerleme Süreç Aşamaları Nelerdir?

Emlak değerleme işlemlerinde uygulanan belirli bir değerleme süreç aşaması zinciri bulunmaktadır. Tüm işlemler bu zincir doğrultusunda sırası ile yapılır. Peki, emlak değerlemede değerleme süreç aşamaları nelerdir?

1.İşin Tanımlanması: Yapılan değerleme işleminin ana amacının belirlendiği işlemdir. Bunun için değerlemeye konu olan konutun çevresel faktörleri tüm detayları ile incelenirken buna ek olarak alıcı ve satıcı tarafın tüm yasal hakları da kapsamlı bir şekilde incelenmektedir.

2.Ön İnceleme ve Veri Analizi: Arz talep dengesi için 3 ana başlığın altında tüm veriler detaylı olarak incelenmektedir. Bu başlıklardan ilki Genel Veriler başlığıdır. Genel veriler kategorisinde çevresel faktörler, politik ve sosyal etkenler incelenir. İkinci başlık ise özel veriler başlığıdır. Bu başlık altında söz konusu konutun fiziksel incelemesi yapılır. Bu kategoride konutun inşaatının kalitesi, bu inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesi ve içerisinde yer alan pazarın nitelikleri gibi farklı unsurlar incelenir. Son aşama olan üçüncü aşamada ise arz ve talebin rekabete yönelik değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Bu işlemi gayrimenkul değerleme uzmanı gerçekleştirir.

3.Değerleme Alternatiflerinin Analizi ve Sonuca Ulaşılması: Gayrimenkul değerleme uzmanı yukarıda yazan tüm işlemleri detaylı bir şekilde gerçekleştirir ve elde ettiği verileri değerlendirerek sonuç üretimi gerçekleştirir. Elde ettiği sonuçlar arasında en uygun olanını belirleyerek bu doğrultuda hazırlık yaparak değerleme raporunu oluşturmak üzere bir araya getirir.

4.Değerleme Raporunun Yazılması: Gerçekleştirilen tüm bu aşamaların sonucuna elde edilen veriler gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından toplanarak Nihai Değerleme Raporu hazırlanır. Sonuçlar tüm açıklığı ile bu raporda yer alır.

5.Pazar Yaklaşımı: Karşılaştırma prensibinden yararlanılarak Pazar yaklaşımı oluşturulur. Bu yaklaşım oluşturulurken değerlemeye konu olan konuta inşaat kalitesi, konum ve inşaat kalitesi gibi kriterleri en çok benzeyen konut temel alınır ve çalışma gerçekleştirilir.

6.Gelir Yaklaşımı: Gelir yaklaşımının hesaplanmasında değerlemeye konu olan gayrimenkulün ekonomik ömrü tahmini olarak belirlenmektedir. Belirlenen bu tahmin üzerinden gayrimenkul ile ilgili olarak tüm nakit akışları tahmin edilerek hesaplamalar yapılır. Hesaplanan nakit akışı tutarı özel bir ıskonto hesaplaması yapılarak bugünkü tutara indirgenir ve bu şekilde gayrimenkul fiyatı belirlenmiş olur.

7.Maliyet Yaklaşımı: Son derece kapsamlı bir hesaplama yöntemi ile değerlemeye konu olan konutun baştan inşa edildiği varsayılarak gerçekleştirilen hesaplama yöntemidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz