2010’dan Kasım 2018’e dek geçen süre zarfında ülke ortalaması ele alındığında konut değer artışı tam olarak yüzde 134.5’e kadar artmış durumda. Bunla beraber aynı zaman zarfı içerisinde kira artışlarının da yüzde 85’e kadar yükseldiği görülüyor. Bu bakımdan her yıl çift hane şeklinde artan konut fiyatları özellikle son dönemlerde kira fiyatlarının da yükselmesine neden oldu.

Gayrimenkul ile varlık fiyatlarının artışı beraberinde enflasyonla bir paralel yol izlediği görülüyor. Emlak ve finansal varlık fiyatlarında bir artış yaşandığında, gelir ve servet artışından dolayı enflasyon meydana geliyor. Merkez bankaları bu bakımdan bütün varlık fiyatlarını takip eder ve zamanla müdahale etme gereği duyarlar. Fiyatların aşırı artmasını hiç istemezler. Balon oluşmasının da istenmediği biliniyor. Çünkü balon oluştuğunda varlık fiyatları çok hızlı bir şekilde artar ve enflasyon oranı artar. Asıl balon patladığında finansal istikrarın da tehlikeye girdiği bir gerçek.

Emlak fiyatlarının ise bir balon aşamasında olmadığını belirtelim. Ancak İstanbul’da 5 yıllık fiyat artışı oran bazında yüzde 70’e kadar ulaştı. Emlak balonu ise son 5 yıl içerisinde yüzde 100 aşan fiyat artışlarına denmekte. Ancak yüzde 50 ve yüzde 70’e kadar gelen emlak fiyat artışının bu konuda bir etkisi olmayacak anlamına gelmez.

Emlak fiyatı artınca kiralar’da artıyor!

Emlak fiyatları ne kadar artış gösterirse, doğru orantıyla kira fiyatlarını da aynı şekilde artıyor. Batıda fiyatların zaten pahalı olmasına alışıkken, doğuda daha büyük olan konutların düşük fiyatlı olması, artık yerini batıdaki fiyatlara bırakmış durumda. Artık fiyat artışı kiraları 2’ye katlamış durumda.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz