Sahip olunan emlak ya da herhangi bir arsanın tek başına haklarını üzerinde bulunduran kişinin sahip olduğu mülkiyet hakkıdır. Herhangi bir ortaklık durumu olmayan ve bireysel ola

Emlak Gayrimenkul Mülkiyet Çeşitleri
1-Ferdi gayrimenkul mülkiyet: Sahip olunan emlak ya da herhangi bir arsanın tek başına haklarını üzerinde bulunduran kişinin sahip olduğu mülkiyet hakkıdır. Herhangi bir ortaklık durumu olmayan ve bireysel olarak emlak üzerinde istediği hakka sahip olan kişiler ferdi gayrimenkul mülkiyet hakları çerçevesinde resmiyete mahsustur. Ortaklık durumunda bu haklarından vazgeçen kişi müşterek haklara dahil olmaktadır. 
2-Müşterek gayrimenkul mülkiyet: Hisse aracılığı ile bir mal üzerinde hakları bulunan kişiler için geçerlidir. Daha çok arsalarda karşımıza çıkıyor ve birden çok kişinin belli bir paya sahip olmasını ifade ediyor. Arsanın bölünmesi ya da paylaştırılması gibi durumlarda yasal haklar bu çerçevede ele alınıyor. Özellikle miras haklarını elinde bulunduran şahıslar için geçerlidir ve genellikle paylaşımda belli oranlarda yapılmaktadır. 
3-İştirak halinde gayrimenkul mülkiyet: Birden çok kişinin mülkiyet hakkını savunan mülkiyet türüdür. 

Mülkiyet nasıl korunur? 
Tecavüzü men davası ile hakkınızı en iyi şekilde arayabiliyorsunuz. Size ait olan herhangi bir mala el konulması durumunda eğer resmi evraklar ile davanızı açarsanız sizler de bu davadan haklı olarak ayrılırsınız. Resmi evraklar her zaman belge niteliği taşır ve bu tip durumlarda haklılığınızı ortaya koyar. Mal sahibi iseniz zaten bir adım öndesiniz ve sizin hakkınıza gasp eden kişi de daima sanık durumundadır. Ya da istihkak davası ile de hakkınızı arayabilirsiniz. Bunun için ilgili mahkemeye başvurmanız yeterli olacaktır ve profesyonel bir avukat ile de çalışırsanız davayı kazanmanız çok daha kolay olacaktır. Haklı olduğunuz aslında bir gerçek ancak profesyonel bir avukat bu süreci en iyi şekilde hızlandırabilir ve daha kusursuz bir biçimde sizleri bu işin içinden çıkartabilir. Bu aşamada yasalar sizin yanınızda yer alıyor ve dava yüksek ihtimal lehinize sonuçlanıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.