Emlak İstimlak Müdürlüğü Ne İş Yapar?, Görevleri Neler?

Belediye bünyesinde hizmet veren ve belli başlı görevleri olan emlak istimlak müdürlüğü ne iş yapar ve ne gibi görevlerin başında yer alır, bunlara göz atalım:

Emlak Bölümü:

– Belediyeye ait olan tüm gayrimenkullerin resmi işlemleri bu kurumda yapılır ve sicil işleme durumları da resmi evraklar ile birlikte bu kurumun arşivinde tutulur.

– Belediyeye ait alanların denetimini yapar ve bu alanlar ile ilgili çalışmalar da yine bu kurum tarafından yapılır. Eksik ya da fazlalıklar gözden geçirilerek gerekli değerlendirmeler ölçütünde uygulamaya geçirilir.

– Elden çıkartılan tüm gayrimenkullerin sicilden çıkartılması işlemi de yine giriş işleminde olduğu gibi bu kurum tarafından yapılıyor.

– Taşınmaz mal yönetimi ile ilgili politikalarda da bu kurum görevlidir ve gerekli kararlar yine bu kurum tarafından alınır.

– Belediyeye bağışlanan taşınmaz malların bağış ve şartlı bağışların usulüne uygun olarak kabullerini ve tapu kayıt işlemlerinin yürütülmesini sağlamak.

-Protokol sözleşme çalışmaları ve resmi imzaların atılma işlemi de yine bu kurum altında yapılıyor.

Kiralama ve Satış:

Bu kuruma ek olarak satış ve kira bölümü de karşımıza çıkıyor ve dilerseniz bu alt kategorideki kurumların da neler yaptığından basit bir şekilde bahsetmeye çalışalım. Satış bölümünde belediyeye ait olan alanların elden çıkartılması ve gerekli istimlak çalışmalarının yapılmasında pay sahibidir. Yine resmi evrakların düzenlenmesi ve satış işlemlerinde gerekli imzaların atılmasında bu kurumun yetkili isimleri görev almaktadır.
Kira bölümünde ise adından da anlaşılacağı gibi gerekli kiralama işlemlerindeki imzalar atılır ve alınan ihalelerin resmi evrakları da bu kurum altında düzenlenir. Evrak değişimi ve kira anlaşmalarının raporlama işlemleri de yine bu kurumun yetkili isimleri tarafından ele alınır ve incelenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz