Finansman konusunda en sıkıntılı durum konut sektörü oluyor. Bu sektörde yetkililerin çok uzun zamandır finansman konusunda ciddi sıkıntıların olduğu ve buna yönelik çözüm sürecinin devam ettiği biliniyordu. İşte son detaylar…

Konut sektöründe yaşanan sıkıntılara çözüm olmak adına Emlak Katılım Bankası, 18 yıl sonra yeniden açıldı. Ciddi bir şekilde maliyetin düşmesi ve üreticilere destek olmak bankanın tek amacı oluyor. Katılım bankası olduğundan şirketlere direk destek sağlanmayacak. Üretim finansmanı olarak destekler veriliyor.

Emlak Katılım Bankası için sorular cevaplandı!

Buna bir örnek verecek olursak eğer, rastgele bir inşaat şirketinin çimento alması gibi mal yada hizmet alımında fonlama olacak. Emlak Katılım Bankası Müdürü Deniz Aksu, yeni bir açıklama yaparak herkesin sorularını cevapladı. Açıklamalarda Bankaların 32 günlük yapılarla 10 senelik kredileri fonlaması doğru olmayıp, inşaat maliyetleri konusunda normal bir seviyeye düşmedikçe yönetimin düzgün olması mümkün değil olarak belirtti.

Maliyet konusunda ise fikirlerin doğru olmaması halinde inşaatların yarım kalmasına neden oluyor. İlerleyen dönemlerde ise yeni mekanizma hakkında şu açıklamalarda bulundu;

Tedarik zinciri finansmanı imalatın maliyetini düşürecek, alım hakkı ile kira sertifikası sağlanacak. Böylelikle gayrimenkul fonlarında ayrı bir yapı kurulumu başlayacak. Tüm bunlarla beraber tapu müdürlükleri ve belediyeler ile ortak yol sağlanacak. Yabancılara yönelik satışlarda yeni düzenlemeler gelecek.

Yeni fikirlerin gerçekleşmesi halinde maliyetler düşecek ve yaşanan sıkıntılar yavaş yavaş giderilecek gibi duruyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz