Emlak Müşavirliği Ne Demek?

Emlak Müşavirliği, hak sahibinin isteği üzerine yazılı bir sözleşmeye dayanılarak gayrimenkul ile ilgili tüm işlemlerin ilgili şahıs ve kuruluşlar tarafından mevzuata uygun olarak yapıldığı kişiler ve kurumlar tarafından takip edilmesi hizmetidir.

Avukat, müşavirlik, komisyonculuk,tellallık, acentelik gibi işlemler yapan gerçek veya tüzel kişiye emlak danışmanı, emlak müşaviri  denir.

Gayrimenkul danışmanı olarak da adlandırılan Emlak Müşavirliği veya aracılık hizmetleri kapsamında vekâleten hizmetler kapsamında aracılık ve vekâlet işleri hazırlar ve yürütür.

Emlak Müşaviri olabilmek için, bir emlak müşavirliği kursu belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Gerçek hak sahiplerinin iddialarıyla ilgili belirli veya belirsiz süreli bir iş sözleşmesine uygun olarak çalışırlar.

Bu genel şartlar, lisanslı emlak komisyonu ve lisanslı emlak müşavirliği taslak kanun kapsamında şu şekilde sıralanmıştır:

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı
  2. Kamu haklarından mahrum bırakılmamalı
  3. Medeni haklar kullanmak için bir ehliyete sahip olmalı
  4. Türkiye’de bir anlaşma imzalamalı

TCK’nın 53. maddesinde geçen süreler bir yıl veya daha uzun süre hapsedilmesine ya da hapse atılmasına rağmen, devlet sırlarına, milli savunmaya ve anayasal düzenin ve düzenin işleyişine aykırı suçlar casusluk suçlarına ve yabancı ülkelere karşı suçlardan ya da suistimal, gasp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, sahtekarlık,  sahte iflas, yanlış beyanda bulunma, hüküm giyilmeme gibi suçlardan kaynaklanan kasıtlı suç ve kaçakçılık suçlarından hüküm giymemiş olmalı.
Sivil hizmetten edilmemiş olmalı.

Emlak Müşavirliği lisansı almak için özel koşullar;

  1. Dört yıllık bir lisans, meslek lisesi veya yüksek öğrenim kurumuyla yüksek öğrenim kurumundan mezun olmalı,
  2. Bir lisans sınavı kazanarak, lisansa sahip olmalı
  3. Kurul tarafından verilecek altı aylık teorik eğitim ve meslek odaları tarafından belirlenecek Emlak müşavirliğine ek olarak altı aylık pratik eğitim ile birlikte on iki aylık eğitimi bitirmiş olmalı.
  4. Ticaret odalarının veya ticaret odalarının meslek komitesine kayıtlı olmalı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz