Emlak Vergisi Oranları Yeniden Belirlendi

Ev, arazi ya da dükkanın konu olduğu emlak değerlerinin yeniden belirlenmesi ile 2018 yılında ödenecek olan emlak vergisi oranları da değişti. Emlak değerinde fahiş bir artış gören vatandaşların, itiraz ederek dava açmaları için oldukça kısa bir süre bulunuyor.

Yeni Vergi Oranları

Yeniden belirlenen vergi oranlarına göre büyükşehir belediyelerinde konutlar için verilecek vergi oranı binde 2, konut dışı binalar için verilecek olan vergi oranı binde 4, arsalar için verilecek olan vergi oranı binde 6 ve araziler için verilecek olan vergi oranı binde 2 oldu. Büyükşehir olmayan illerde ise konutlar için verilecek olan vergi oranı binde 1, konut dışı binalar için verilecek olan vergi oranı binde 2, arsalar için verilecek olan vergi oranı binde 3 ve araziler için verilecek olan vergi oranı binde 1 oldu.

Belirlenen Oranlar 4 Yıllık Vergiye Baz Teşkil Ediyor

Yeniden belirlenen emlak vergisi oranları, dört yıl boyunca ödenecek olan emlak vergilerine baz teşkil ediyor. Komisyon tarafından açıklanan evin yeni değerini 100 TL olarak varsayarsak 2018 yılında 100 TL üzerinden emlak vergisi ödenecek. 2019 yılında 100 TL’nin üzerine yeniden değerleme oranının yarısı kadar artış ekleniyor ve yüzde 8 olarak düşündüğümüz değerleme oranı sonucunda yüzde 4 artış ile toplamda 104 TL vergi ödenecek. Bir sonraki yıl da aynı şekilde ilerleyecek olup, dört yıl boyunca böyle olacak.

https://www.emlakdanismanlari.com/emlak-vergisi-2018-yilinda-nasil-hesaplanacak.html

https://www.emlakdanismanlari.com/2018-emlak-vergisi-artis-oranlari.html

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz