Emlak Değerine Nasıl İtiraz Edilir?

Takdir komisyonu tarafından 4 yılda bir yapılan emlak değerlerinin yeniden belirlenmesi işlemi gerçekleştirildi. Buna göre 2018 yılından itibaren geçerli olacak yeni değerler belirlenmiş oldu. Yapılan yeni düzenleme ile beraber arsa paylarının değeri yükseldiği için ne yazık ki ödenmesi gereken emlak vergisi oranları da otomatik olarak yükselmiş oldu. Kimi bölgelerde yapılan fiyat artışları oldukça yüksek olduğu için 2018 emlak vergisi ödemelerinde pek çok kişinin mağdur olması kaçınılmaz gibi görünüyor. Bu tip bir mağduriyet yaşamak istemeyen kişilerin ise mutlaka emlak değerine itiraz etmeleri gerekiyor.

Emlak Değeri İtirazı Nasıl Yapılır?

Yeni belirlenen emlak değerlerine itiraz etmek isteyen kişilerin mutlaka bu itiraz işlemlerini Eylül ayının ilk haftasına kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor. Emlak vergilerinin belediyelerin en önemli gelir kaynağı olması nedeni ile bazı belediyelerde yapılan 4 yıllık artışın yüzde 400 gibi astronomik rakamlara ulaşması itirazları kaçınılmaz bir hale getiriyor.
Emlak değer artışına itiraz etmek isteyen kişilerin ilk olarak evlerinin bağlı bulunduğu muhtarlıklara başvuruda bulunarak arsa metrekare değer fiyatlarının ne kadar arttırıldığını öğrenmeleri gerekiyor. Yapılan fahiş bir artış söz konusu ise 30 gün içerisinde kişinin itiraz etme hakkını kullanarak itiraz dilekçesi yazarak dava açması isteniyor. Adli tatil nedeni ile bu hak 1 Eylülden sonraki ilk haftayı da içine almaktadır. Dava açmak isteyen kişilerin vergi mahkemelerine şahsen başvuruda bulunmaları ve bu fahiş artışa itiraz ettiklerini dile getirmeleri yeterli oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz