Ev sahibi olmak isteyenler, satın alacak oldukları ev hakkında birtakım araştırmaları büyük titizlik ile yapmalı, en ufak detaylara bile takılmalıdır. Dikkat edilecek olan hususlar

Emlak Satın Alırken Cinsine Dikkat Edilmeli
Ev sahibi olmak isteyenler, satın alacak oldukları ev hakkında birtakım araştırmaları büyük titizlik ile yapmalı, en ufak detaylara bile takılmalıdır. Dikkat edilecek olan hususlar arasında emlak cinsinin ne olduğudur.
Ev, Tapu Üzerinde Ev Olmayabilir
Ev sahibi olmak isteyenler, satın almak istedikleri evi gidip, gezerek görebiliyor. Fakat bu yeterli olarak kalmıyor olup, tapu üzerinde emlağın tapu üzerindeki cinsinin de kontrol edilmesi gerekiyor. Ev olarak gezip, görülen emlak aslında tapu üzerinde ev olarak gözükmeyip, arsa olacak şekilde kaydedilmiş olabiliyor. Bu durumda aslında satın alınmak istenen ev kaça daire olarak karşımıza çıkıyor. Ve bu gibi daireleri satın almak da büyük bir risk taşıyor.
Mağdur Olmayın
Kaçak bir daire satın alındığı zaman, yapının tespit edilmesi durumunda hakkında yıkı kararı çıkabiliyor. Ve dolayısı ile evi satın alan kişinin tüm parası boşa gitmiş oluyor. Ev satın alırken yalnızca tapu üzerindeki bilgiler yeterli olmamakla birlikte, tapu sicil müdürlüğündeki kayıtların da kontrol edilmesi gerekiyor. Alınan evin üzerinde ipotek ve haciz gibi durumların bulunması, evi satın alan kişiyi büyük oranda mağdur edebiliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.