Emlak satış bedeli nasıl hesaplanıyor? Hem alıcıların hemde satıcıların imzaladığı sözleşmede yer alan taşınmazların alım veya satım bedeli olan rayiç bedeli neye göre belli oluyor? İşte detaylar…

Emlak satış bedeli nasıl belirlenir?

Gayrimenkul sözleşmesi, satıcının veya alıcının borçlanmış olduğu bedel karşısında, sözleşmede yer alan malın devrindeki devir borcunun yüklenmiş olduğu bir sözleşmedir. Bu malın satışı ile devredilmesi için resmi senet düzenlenmesi ve tapu kütüğüne işlenmesi gerekiyor. Satış için düzenlenecek olan resmi senet için her iki tarafın kimlik bilgileri ve taşınmazın özellikleri ile satış bedeli gibi bazı bilgiler gereklidir.

Emlak satış bedeli neye göre belirleniyor? Bu soru için sözleşmede tarafların serbest bir şekilde belirlediğini söyleyebiliriz. Fakat bu bedel doğal olmalıdır. O bölgedeki değerlere göre olmalıdır. Tarafların satış bedelini bazı durumlarda az vergi yada harç için düşük gösterdiğini hepimiz biliyoruz.

Emlak satış bedeli nasıl belirlenir?

Emlak satış bedeli ise o yıl içerisinde hesaplanan yeniden değerleme oranı ile çarpılır ve çıkan sonuç değerden az olmamalıdır. Az olması halinde aradaki fark ücreti VUK’a cezalı olarak ödenecektir.

Peki bu satış bedeli ne zaman ödeniyor…

Aksi bir durum olmadığı sürece, tarafların aynı anda borçları ödemesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz